השרה שקד:
גם לנבחר ציבור בכיר עומדת חזקת החפות

בבית הנשיא נערך טקס הענקת תעודות ההוקרה על תרומה לטוהר המידות במוסדות הציבור בישראל.

ערוץ 7 , י"ז באב תשע"ז

הטקס בבית הנשיא
הטקס בבית הנשיא
צילום: מארק ניימן, לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ורעייתו נחמה קיימו היום (רביעי) בבית הנשיא, זו הפעם השנייה, את טקס הענקת תעודות ההוקרה על תרומה לטוהר המידות במוסדות הציבור בישראל.

תעודות הוקרה אלו ניתנות מכוח החוק לעידוד טוהר המידות בשירות הציבור, שמהותו "לעודד עובדי ציבור לגלות מאמץ ותשומת לב לעקירת מעשי שחיתות או חריגות חמורות אחרות הפוגעות בטוהר המידות בשירות הציבור".

הליך בחירת מקבלי התעודות החל בפניית שרת המשפטים למשרד מבקר המדינה, נציב שירות המדינה, ראש אגף חקירות במשטרה, החשב הכללי וכן למבקרים פנימיים במאות רשויות אחרות, ופרסום "קול קורא" לכלל הציבור להמליץ למשרד המשפטים על מועמדים לקבלת תעודת ההוקרה.

לאחר בחינת ההמלצות שהוגשו למשרד המשפטים, גיבשה השרה איילת שקד את חוות דעתה והעבירה אותה לידי הנשיא. נשיא המדינה עיין בחוות הדעת ועל סמך הנתונים וההמלצות שניתנו לו נבחרו עובדי הציבור להם הוענקו תעודת ההוקרה באירוע.

השנה הוגשו 25 המלצות, ומתוכם נבחרו שניים: ניצב משנה אפרים ארליך - על פועלו נגד פגיעה בטוהר המידות במשטרה. פעולותיו הובילו להקמת ועדת חקירה אשר מסקנותיה הובילו לבדק בית, ותיקון ליקויים בהתנהלות משטרת ישראל, ושלומית בוסקילה - עובדת במרכז לבריאות הנפש בטירת הכרמל אשר דיווחה על מעשים חמורים של אנשי צוות כלפי מטופלים במרכז בו הועסקה. פעולותיה הובילו לחשיפת פרשת התעללות במטופלים חסרי ישע ולמיצוי הדין עם האשמים.

במהלך הטקס נשאו דברים נשיא המדינה, שרת המשפטים איילת שקד, ומבקר המדינה יוסף שפירא. הנשיא פתח את דבריו ואמר "התכנסנו היום במצוות המחוקק ליישם את החוק לעידוד טוהר המידות בשירות הציבור. עד השנה שעברה החוק היה בגדר אות מתה בספר החוקים, אך החל משנה שעברה אנחנו מקפידים על יישומו ברוחו וכלשונו.

''ההתכנסות כאן אינה רק חובה חוקית. היא גם זכות. זכות להוקיר את מי שהחליטו לחיות על פי צו מצפונם ולקיים את הדיבר האחד עשר, הדיבר שלא נכתב במפורש, אך הוא מתנוסס כדגל גבוה מעל חבריו: לא תשתוק! לא תשתוק מול עוול, מול גזל ומול אי צדק", הדגיש הנשיא.

"אזרח שנחשף להפרת זכויות, לגזל הרבים, לפגיעה בטוהר המידות בשירות הציבור, עלול לאבד את אמונו במדינה ובמוסדותיה", המשיך ריבלין, "עמוד התווך שעליו בנויים מוסדות הציבור והשלטון הוא: אמון הציבור, ואמון זה נשען על טוהר המידות של עובדי הציבור ושל שומרי הסף, ודאגתם לאינטרס הציבורי ולציבור שהם שלוחיו. מי שהוריו המבוגרים, שוהים בבית אבות, רוצה להאמין שעובדי בית האבות פועלים לטובת ההורים המבוגרים שלו ולא פוגעים בהם, ושמנהליהם עומדים על המשמר ולא עומדים מנגד.

''מי שמגיש תכניות בנייה לעירייה רוצה להאמין שאין צורך במתת, בשוחד, בבקשיש לפקיד או לאיש ציבור כדי לזכות לאישורם. מי שניגש לתחנת המשטרה להתלונן חייב לדעת שהחוקרים עושים את מלאכתם נאמנה, ובלבם חקוק הפסוק 'צדק צדק תרדוף'", הדגיש ריבלין.

"מועמדים רבים הומלצו לאות המיוחד הזה ואני רוצה להודות לשרת המשפטים ולאנשי משרדה על בחינת ההמלצות. מתוך עשרים וחמישה מועמדים שהומלצו על ידי גורמים שונים, נבחרו לקבל את האות גב' שלומית בוסקילה וניצב משנה אפרים ארליך", המשיך הנשיא ואמר לזוכים "יקיריי שלומית ואפרים, "במקום שאין אנשים השתדל להיות איש" כך לימד אותנו הלל הזקן. אתם דוגמה לאנשים שבחרו להיות איש. אתם דוגמה לאנשים שבחרו לא לשתוק מול עושי עוול המשמנים והמשדלים המאיימים והמשחיתים אנשי הקומבינות, הקשרים ועיגולי הפינות, כל אלו המאיימים על יסודותיה של מדינת ישראל ועל שגשוגה".

שרת המשפטים שקד אמרה בטקס כי "חושפי שחיתויות הם נשמת אפו של המאבק לשמירת אופייה הדמוקרטי של מדינת ישראל. אתן את כל הגיבוי הדרוש כדי לאפשר לאמת שלהם להישמע. ניקיון יסודי אינו יכול להגיע על ידי טאטוא מתחת לשטיח, ערכי שקיפות וטוהר המידות מהווים חלק בלתי נפרד מקיומו של משטר דמוקרטי בריא, חזק ותקין.

''בתקופתי האחרונה אני מוצאת עצמי נאלצת להזכיר שתי עובדות בסיסיות: ראשית, לכל אדם, גם אם הוא נבחר ציבור, ויהיה זה גם הבכיר ביותר, עומדת חזקת החפות - עד שיוכח אחרת. שנית, ראשי אכיפת החוק במשרדי הם אנשים ישרים כמו סרגל, שרק האמת והראיות הן נר לרגליהם", הבהירה.