צ'ופר מהביטוח לאומי לאמהות גרושות

האמהות הגרושות בישראל – כולל העשירות – מקבלות השבוע 1,000 שקל על כל ילד. רוב הילדים שחיים במצוקה לא יקבלו כלום.

גיל רונן , י"ז באב תשע"ז

אילוסטרציה
אילוסטרציה
Istock

כמדי שנה, הביטוח הלאומי מחלק צ'ופרים מיוחדים לאמהות גרושות בישראל.

הצ'ופר נקרא "מענק לימודים" והוא מסתכם ב-1,003 שקלים המועברים לחשבון של כל הורה הרשום בביטוח לאומי כ-"הורה עצמאי". רובם המכריע של ההורים הללו הם אמהות גרושות, פרודות או רווקות.

אין כל "מבחן הכנסה" בכדי לקבוע זכאות למענק. כלומר – גם מי שמרוויחה 40,000 או 80,000 שקלים לחודש זכאית לקבלו.

השנה יקבלו את המענק כ-93,200 משפחות שבראשן הורה עצמאי עבור כ-151,200 ילדים, וכ-18,400 משפחות ברוכות ילדים המקבלות קצבאות קיום, עבור כ-70,800 ילדים.

פירוש הדבר שיותר משני שליש (68%) מהילדים שהוריהם מקבלים את המענק הם ילדים במשקי בית חד הוריים. השליש הנותר הם ילדים במשפחות ברוכות ילדים הנתונות במצוקה כלכלית קשה. אלה מקבלות את המענק רק אם יש בהן ארבעה ילדים או יותר בגילאים המתאימים, ואם הן נסמכות על קצבת קיום של הביטוח הלאומי.

לדוגמה, משפחה רגילה עם שני הורים נשואים ושלושה ילדים בגילאים 6-18, שנמצאת במצוקה קשה ונסמכת על קיצבת קיום, אינה זכאית לקבל את המענק.

גם משפחה עם 5 ילדים בגילאים המתאימים (למשל) שנמצאת במצוקה אבל לא מקבלת קיצבת קיום, אינה זכאית למענק.

דו"ח של ארגון "חותם" אודות מדיניות מענקי הלימודים קבע כי "ברוב הפרמטרים של ההטבות למשפחות חד-הוריות שנבחנו אין הסבר המניח את הדעת מדוע ישנה העדפה בחוק למשפחה עם הורה אחד על פני משפחה עם שני הורים".

מדיניות הענקת המענקים היא דוגמה אחת מיני רבות לחקיקה של השמאל הקיצוני שעברה מתחת לרדאר של כל יתר הח"כים. מטרתה – הנדוס החברה באופן שמעודד גירושין ומשקי בית חד הוריים בראשות אישה.

הכותב הוא יו"ר תנועת המשפחה.