בג"ץ: תיעצר בניית כפר הנופש הפלסטיני

בג"ץ הוציא צו ביניים בעתירה שהגישה תנועת רגבים נגד הבנייה ללא היתר של צימרים ובריכות שחיה סמוך לכביש הראשי.

רעות הדר , י"ז באב תשע"ז

מתחם כפר הנופש הפלסטיני, שהוקם סמוך לכביש הראשי
מתחם כפר הנופש הפלסטיני, שהוקם סמוך לכביש הראשי
צילום: באדיבות רגבים

בג"ץ הוציא צו ביניים האוסר על המשך עבודות הבניה של כפר נופש פלסטיני, שהוקם בחודשים האחרונים באופן בלתי חוקי בפאתי הכפר א-סאוויה שבין העיר אריאל והיישוב עלי.

מתחם הנופש, המהווה תופעה חריגה בנוף המקומי, כולל חמישה צימרים ושתי בריכות שחיה.

השופט נעם סולברג החליט כי הדיון בעתירה יתקיים בפני הרכב של שלושה שופטים, והורה למוחמד סולימאן עבדאלרחים, המחזיק בשטח מושא העתירה, לעצור לאלתר את המשך פעולות הבניה, עד להחלטה אחרת. העתירה הוגשה לאחר פניות חוזרות ונשנות של תנועת רגבים למנהל האזרחי שכללו תיעוד מפורט של הבניה שהתקדמה באין מפריע.

המבנים הבלתי חוקיים ממוקמים בסמיכות של עשרות מטרים בודדים מכביש 60, הכביש הראשי במרחב, באופן היוצר סיכון ביטחוני לציבור הנוסעים הישראליים הנוסעים בכביש זה. בעתירה הודגש כי בניית המבנים במיקום זה מגדילה את הסיכויים ליידויי אבנים ובקבוקי תבערה מכיוון המאחז הבלתי חוקי ועלולה לסכן את חיי הנוסעים בכביש.

מאחר ומדובר במבנים שנבנו בניגוד לחוק בסמיכות כה גדולה לכביש ראשי במרחב, ברור כי אין סיכוי ולו הקלוש ביותר שבנייתם תאושר, ולפיכך דורשים בארגון להרוס את המתחם בטרם יאוכלס.

"ההתנהלות של רשויות האכיפה בפרשה עד עתה, הוכיחו כי הן עושות מעט מדי ומאוחר מדי", אומר עו"ד אבי סגל מתנועת רגבים. "לולא העתירה, עברייני הבניה היו ממשיכים בעבודות הבלתי חוקיות באין מפריע. צו הביניים משמש כתמרור אזהרה מצד בית המשפט העליון, לא רק למחזיק בשטח, אלא גם להתנהלות המנהל האזרחי".

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון הוסיף, "טוב עשה בית המשפט שמצא לנכון לעצור לאלתר את המחדל המשתולל במקום, של בניה בלתי חוקית במקום המסכן את הנוסעים. חבל שפעם אחר פעם נאלצת המועצה להיעזר בעורכי דין ובבית המשפט בכדי לקבל שירות המגיע לה בזכות. לעצור את הבנייה הבלתי חוקית הערבית באיזור שמהווה הן מפגע בטיחותי והן נוגסת באדמות מדינה, בתב"עות ישובים ולעיתים אף באתרים ארכיאולוגים".

"הייתי שמח אם בית המשפט היה נותן דעתו גם על זאת - אינסוף המקרים שהוא נדרש להם, במקום שהגוף הרלוונטי יעשה את תפקידו", הוסיף דגן.