סין תבלום מתקפה אמריקנית

סין הודיעה כי תישאר ניטרלית אם צפון קוריאה תתקוף את ארה"ב ראשונה, אבל לא תאפשר לארה"ב לנסות להפיל את המשטר.

ערוץ 7 , י"ט באב תשע"ז

נשיא סין שי גינפינג
נשיא סין שי גינפינג
צילום: רויטרס

סין הודיעה כי היא תישאר ניטרלית אם צפון קוריאה תתקוף את ארה"ב ראשונה, אבל לא תאפשר לארה"ב לנסות להפיל את המשטר של קים ג'ונג איל.

במאמר מערכת בעיתון רב התפוצה Global Times, שיוצא לאור מטעם המפלגה הקומוניסטית השלטת בסין, נכתב כי סין אינה מסוגלת לשכנע את וושינגטון ואת צפון קוריאה לרכך את עמדותיהן בסכסוך הנוכחי.

לפיכך, "עליה להבהיר את עמדתה לכל הצדדים ולגרום להם להבין שכאשר מעשיהם מסכנים את האינטרסים של סין, סין תגיב ביד חזקה".

"על סין להבהיר גם כי אם צפון קוריאה תשגר תחילה טילים המסכנים את אדמת ארה"ב וארה"ב מגיבה במכת נגד, סין תישאר ניטרלית", כתב העיתון.

ואולם, "אם ארה"ב ודרום קוריאה יבצעו תקיפות וינסו להפיל את המשטר הצפון קוריאני ולשנות את השיטה הפוליטית של חצי האי הקוריאני, סין תמנע מהם לעשות כן", כתב העיתון.

סין מודאגת מהאפשרות שענן רדיואקטיבי ייכנס לשטחה במקרה של מלחמה גרעינית בקריאה. היא מודאגת גם מהצבת מערכות אנטי-טילים אמריקניות מסוג THAAD בדרום קוריאה, משום שהמכ"ם המתקדם של ה-THAAD יוכל לרגל גם אחרי סין. עוד סיבה לדאגה, מבחינת סין, היא האפשרות שיפן תצטייד בנשק גרעיני.

"חצי האי הקוריאני הוא המקום בו באינטרסים האסטרטגיים של כל הצדדים נפגשים", הוסיף בעל הטור, "ואסור שאף צד ינסה לשלוט על האזור הזה באופן מוחלט".