מעצרו המנהלי של הצעיר מיצהר לא יוארך

מעצרו המנהלי של הצעיר מיצהר העצור מזה כחודשיים לא יוארך. כך עולה מהודעה משותפת של הפרקליטות ועורך דינו של הצעיר, עו"ד בן גביר.

ערוץ 7 , כ"א באב תשע"ז

עו"ד איתמר בן גביר
עו"ד איתמר בן גביר
צילום: ערוץ 7

אלוף פיקוד המרכז ושירות הביטחון הכללי לא יאריכו את צו המעצר המינהלי כנגד צעיר מיצהר שעצור קרוב לחודשיים.

כך עולה מהודעה משותפת שמסרה הפרקליטות ועורך דינו של הצעיר, איתמר בן גביר, לבית המשפט העליון בעקבות ערעור של הצעיר לבית המשפט כנגד מעצרו.

כזכור, הצעיר נעצר בחשד לעבירות תג מחיר אך שוחרר הן על ידי בית משפט השלום בראשון לציון והן על ידי בית המשפט המחוזי במרכז. יום למחרת שחרורו בעודו במעצר בית הגיעו בלשים ואנשי שב"כ והציגו בפני הצעיר צו מעצר מנהלי למשך חודשיים. במהלך החודשיים האחרונים שהה הצעיר בכלא איילון ונאלץ לשהות בתנאי בידוד והפרדה ותנאים קשים. עורכי דינו של הצעיר איתמר בן גביר ועורכת הדין סימה כוכב מעמותת חוננו טענו הן נגד המעצר המנהלי והן נגד התנאים הקשים.

בערעור שהוגש לבית המשפט העליון נגד המעצר טען עו"ד בן גביר בין היתר כי "שירות הביטחון הכללי הציג לבית המשפט חומר חסוי, אך משאלות שאפשרו לי לשאול את אנשי השב"כ עולה כי הם לא בדקו את טיב המידע, וניזונו מסוכנים בסגנון אבישי רביב ודומיהם". עוד טען עו"ד בן גביר כי "מהפראפרזה שהוצגה בדיון עולה כי הטענות נגד הצעיר מסתכמות בעבירות של נזק לרכוש, וגם אם הטענות הללו נכונות הרי שאין לעצור במעצר מינהלי אדם על רקע מעורבות בעבירות שכאלה".

במהלך הדיון נטען על ידי השב"כ כי פעולות תג המחיר נעשו בקרבת מקום לקונסוליות ושגרירויות על מנת לקלקל את היחסים הבינלאומיים של ישראל, ואולם עו"ד בן גביר ציטט בערעורו פסק דין של השופט ברק שקבע בזמנו בעניין הפגנה מול שגרירות ארצות הברית, כאשר המדינה טענה שהפגנה זו מקלקלת את יחסי ישראל, כי יש להתעלם מטענה זו, היות וישראל היא דמוקרטיה ומצופה משגרירות ארצות הברית שיבינו שבישראל יש חופש ביטוי. בן גביר טען כי אין ספק שמדינות כמו ספרד או נציגות האו"ם בישראל המתנגדת למעצרים מינהלים של ערבים יתנגדו למעצרים מינהליים של יהודים ואם אין הדבר כך - הרי מדובר במדיניות גזענית שאין להשלים איתה.

כאמור לבית המשפט העליון הוגש ערעור כנגד מעצרו המינהלי של הצעיר ובעקבות הערעור הודיעו בשב"כ ובפרקליטות כי צו המעצר המינהלי לא יחודש ובמקומו יושתו על הצעיר הגבלות תנועה לרבות כניסה ליהודה ושומרון.

עו"ד איתמר בן גביר אומר היום כי "יש להצטער שגזלו מהצעיר חודשיים מחייו, והוא נכלא במעצר מינהלי בצעד שפוגע בבתי המשפט ששחררו אותו. בשב"כ מטיפים פעם אחר פעם למען שלטון החוק, והדמוקרטיה, אך למעשה במקרה הזה - ולא בפעם הראשונה - התעלמו משלטון החוק, ופגעו במערכת המשפט, לא מבין איך הם מצפים מנערי גבעות לקיים את הוראות בית המשפט כאשר בכירים בשב"כ מצפצפים על הוראות אלה".

בן גביר גם הטיח ביקורת במדיניות של אנשי השירות, "לצערי המדובר באותו שירות ביטחון שהמליץ לראש הממשלה להתקפל בפרשת המגנומטרים, שהמליץ שלא לעצור את ראאד סלאח וכנופייתו, והם הם שעמדו על הרגליים האחוריות כדי לעצור את הצעיר מיצהר - שוב הוכח כי מי שמתקפל ומתרפס בפני האויב הוא גיבור על אחיו היהודים והגיע הזמן לשנות כיוון בשב"כ".