אלפי מוסדות יגנו על התלמידים

בעוד כשבועיים יחזרו מיליון וחצי תלמידים לספסל הלימודים. רבים מהתלמידים הללו יחזרו עם תיק חדש, כלי כתיבה וכמובן... סמארטפון

תוכן שיווקי , כ"ב באב תשע"ז

ילד עם סמרטפון
ילד עם סמרטפון
iStock

אלפי מוסדות ברחבי הארץ יגנו על התלמידים באמצעות טכנולוגיית נטספרק.

בעוד כשבועיים יחזרו למעלה ממיליון וחצי תלמידים ברחבי הארץ לחבוש את ספסל הלימודים. רבים מהתלמידים הללו יחזרו עם תיק חדש, מחברות, ספרים, כלי כתיבה וכמובן... סמארטפון.

התופעה בה תלמידי מוסדות החינוך, כולל בגילאי בית-הספר היסודי וכמובן בישיבות ובאולפנות, מצוידים במכשיר סמארטפון במשך כל שעות הלימודים – הפכה לנפוצה בכל המגזרים ולא פסחה גם על מוסדות החינוך של הציבור הדתי.

בשנים האחרונות מנחה משרד החינוך את מוסדות החינוך להפעיל מערכות סינון ברשת האינטרנט של המוסד החינוכי. החל משנת הלימודים תשע"ז הופעלה במערכת החינוך מערכת הסינון מבוססת טכנולוגיית הסינון של נטספרק – מהחברות המובילות בעולם בתחום סינון התכנים הפוגעניים באינטרנט ובסמארטפונים.

לאחר השקה מוצלחת של הטכנולוגיה בכ-500 מוסדות חינוך בארץ וקבלת משובים וחוות דעת מצוינות מצד המשתמשים, החליט משרד החינוך להרחיב את הפריסה באמצעות חברת בזק בינלאומי שאחראית על הפרויקט מטעם המשרד ולהפעיל את הטכנולוגיה ברוב בתי הספר. מדובר על פריסה רחבת היקף שתכסה אלפי מוסדות חינוך כבר עד אמצע שנת הלימודים תשע"ח (2017-2018).

במקביל ליוזמה של משרד החינוך ובזק בינלאומי, פועלת חברת נטספרק באמצעות גופים שונים ובעיקר באמצעות ארגון "לוקחים אחריות" – עזים בקדושה וחברת האינטרנט "רימון", להפעלת טכנולוגיות הסינון של החברה גם לצורך הגנה על התלמידים המשתמשים בסמארטפונים.

בשנת הלימודים תשע"ז הופעלה מערכת הסינון לסמארטפונים של נטספרק בכ-60 ישיבות ואולפנות ברחבי הארץ שיישמו באמצעותה מדיניות פרטנית לכל מוסד, ביחס לאפשרויות הגלישה והגישה לאפליקציות במהלך יום הלימודים.

"מעניין לראות שבמקומות רבים מי שדוחף את עניין הסינון במוסד אלה דווקא ההורים", אומר צביקה אילן, סמנכ"ל נטספרק. "ההורים חשים שאם המוסד החינוכי יחליט כי כל התלמידים יוכלו להביא למוסד סמארטפונים רק אם הם מסוננים – זה יאפשר להם כהורים, להצדיק בצורה קלה יותר ועם פחות מאבקים עם הילדים – הכנסת מערכת סינון לסמארטפון גם בשעות שלאחר הלימודים - בבית".

בנטספרק צופים כי כבר השנה יפעלו כ-150 מוסדות בציבור הדתי עם טכנולוגיית הסינון לסמארטפונים וכי המגמה הזו תמשיך ותגדל.

שימוש מופרז בנייד
iStock

"אין ספק שמוסד חינוכי שלא פועל בצורה אקטיבית ליישום מדיניות סינון של תכנים פוגעניים באינטרנט ובסמארטפון, יימצא את עצמו מהר מאוד בפני שוקת שבורה" מוסיף צביקה אילן.

"מעטים מאוד המוסדות שמחליטים כי אצלם לא יהיו סמארטפונים ובאמת מצליחים לכפות את המציאות הזו. המורים עצמם פותחים קבוצות ווטסאפ כיתתיות ומתקשרים דרכן עם ההורים והתלמידים, כך גם בתנועות הנוער וגם חלק גדול מההורים שלא חושבים כי הילדים לא צריכים להשתמש במכשיר מתקדם – מסיבותיהם שלהם. במצב הזה – מוסד חינוכי יכול לבחור באחת משתי האופציות – מלחמה יומיומית בהבאת סמארטפונים למוסד החינוכי – פעולה שאם היא לא מקובלת גם על התלמידים ועל ההורים – כנראה לא תצלח, ולחילופין – הסתכלות למציאות הקיימת בעיניים והחלטה איך להתמודד עם המצב ברמה החינוכית וברמה הטכנולוגית".

איך זה עובד בפועל?

לאחר כמעט ארבע שנים שאנחנו פועלים במוסדות החינוך – הגענו למצב בו האפליקציה שלנו מכסה למעלה מ-90% מהסיכונים הקשורים לתכנים פוגעניים בסמארטפון – באינטרנט ובאפליקציות. מדובר על הצלחה בקנה מידה עולמי. אין בעולם שלנו מושלם.

יש להיות הכי טוב שאפשר ואנחנו בהחלט שם! יש לנו פתרון מצוין לרוב מכשירי הסמארטפון בסביבות אנדרואיד וגם iOS. אבל, וכאן נכנס "אבל" גדול – טכנולוגיה לבד היא פתרון חלקי. אם מוסד חינוכי או הורה לא מבצע פעילויות חינוכיות שיהוו תשתית להפעלת המערכת הטכנולוגית – זו תהיה פעולה עם רמת השפעה נמוכה יחסית. מתוך ההבנה הזו חברנו לארגון "לוקחים אחריות" מבית היוצר של "עזים בקדושה" – ארגון מדהים שפועל ברוב ישיבות ההסדר, הישיבות הגבוהות והמכינות והחל בשנה שעברה לפעול גם במוסדות החינוך התיכוניים של הציבור הדתי.

הארגון מפעיל למעלה מ-200 מתנדבים, אנשי חינוך ואנשים טכניים שמסייעים בהטמעה נכונה של מדיניות שימוש מושכל בתכנים באינטרנט ובסמארטפונים. לאחר שראינו את פעילותם בשטח החלטנו כי אנו נמליץ לכל מוסד שיחליט לפעול בצורה אקטיבית בנושא הסינון – לפעול במקביל למערכת הטכנולוגית שלנו – יחד עם "לוקחים אחריות". בנוסף לכך חברנו גם לאינטרנט רימון שהוא ספק האינטרנט המוביל כיום בישראל בתחום סינון התכנים ולפעילות אותה הם מנהלים בכל רחבי הארץ במסגרת "רימון למען הקהילה" ואנו פועלים יחד לקידום נושא הסינון במוסדות החינוך ובקהילות.

עוד אחד מהשינויים שהוכנסו במערכת הסינון למוסדות החינוך של נטספרק, היא מתן האפשרות להורים שבחרו בסינון של "רימון סלולארי", כאמצעי הסינון בסמארטפון של ילדם, להמשיך להיות לקוחות אינטרנט רימון אך להעביר את ניהול הסינון למוסד החינוכי. המצב הזה מונע את הצורך שהיה בעבר להורים הללו – להתנתק מהסינון לסמארטפון של "רימון" ולעבור "לנטספרק".

בעשרות מוסדות חינוך – ישיבות ואולפנות כבר החלו ההכנות בנושא לקראת פתיחת שנת הלימודים ומנהלי המוסדות כבר הזמינו את נציגי "לבחור באחריות ו"אינטרנט רימון" לצורך סגירת מתווה עבודה והזמנת הרישיונות ותוכניות הליווי החינוכיות והטכניות.

מנהלי מוסדות המעוניינים לקדם את נושא סינון התכנים הפוגעניים בסמארטפונים במוסד אותו הם מנהלים – מוזמנים ליצור קשר עם נחמיה כהן, מנכ"ל "לוקחים אחריות" בנייד - 054-3110343 או במייל nehemyahc@gmail.com

אוריאל הלפגוט מנהל פעילות "רימון למען הקהילה" בנייד – 050-7388497 או במייל Urielgo@rimon.net.il

להתקנת האפליקציה באופן פרטי לחצו כאן


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il