עיתונאי או "שותף פעיל בהתנגדות"

מנהל לשכת העיתונות הממשלתית, ניצן חן, החליט לשלול את תעודת העיתונאי מכתב בכיר של רשת אל ג'זירה בירושלים בכפוף לשימוע.

עוזי ברוך , כ"ד באב תשע"ז

משרדי אל ג'זירה ברמאללה
משרדי אל ג'זירה ברמאללה
צילום: פלאש 90

מנהל לשכת העיתונות הממשלתית (לע"מ), ניצן חן, החליט היום (ד') לשלול את תעודת לע"מ, המוענקת לעיתונאים, מכתב בכיר של אלג'זירה בירושלים, אליאס כראם, וזאת בכפוף לשימוע.

בראיון לערוץ טלוויזיה של האחים המוסלמים, "דאר אל-אימאן", אמר כראם בין היתר: "כעיתונאי פלשתיני שנמצא באזור כבוש או באזור עימות, העבודה העיתונאית היא חלק אינטגרלי מההתנגדות ומהעשייה הפוליטית והחינוכית. העיתונאי ממלא את תפקידו התקשורתי בהתנגדות ע"י הקולמוס, הקול או המצלמה, משום שהוא חלק מהעם הזה והוא מנהל התנגדות בדרכו הייחודית".

בלע"מ מציינים כי הדברים מעמידים בסימן שאלה את יכולתו של כראם לסקר כעיתונאי מקצועי, נציג רשת זרה, את הסכסוך הישראלי-פלשתיני בו לדבריו הוא נוטל חלק פעיל.

יצוין כי שר התקשורת, איוב קרא, פנה לאחרונה למנהל לע"מ בבקשה לשלול את תעודות העיתונאי מצוות אל ג'זירה בישראל בטענה כי המדובר בתחנה המסיתה ומתסיסה לאלימות באופן שפוגע בביטחון המדינה.

לדברי חן, "כל הנושא תעודת עיתונאי מטעם לע"מ מחויב לכללי אתיקה עיתונאית והוגנות אוניברסלית לדיווח חדשותי. על פניו נראה כי כתב אל ג'זירה, המשמש ככתב שטח בכיר באירועים חדשותיים וביטחוניים, הרחיק לכת באמירתו החדה כי 'כל עיתונאי פלשתיני ראוי שיראה עצמו כחלק אינטגרלי מההתנגדות לכיבוש'. מי שלוקח חלק פעיל במאבק פוליטי – יתכבד ויעשה כן במסגרת החוק, אך ללא תעודת עיתונאי מטעם מדינת ישראל".

אליאס כראם (40), אזרח ישראלי מנצרת, נושא תעודת לע"מ מטעם אל ג'זירה מאז שנת 2011.

בשימוע, אומרים בלע"מ, יידרש כראם להסביר האם הוא חלק מההתנגדות של העם הפלשתיני לכיבוש הציוני כפי שאמר בראיון, ואם כן כיצד הדבר מתיישב עם עבודתו העיתונאית לפי כללי אתיקה אוניברסליים.