"בג"ץ לא מכבד את החוק"

בתנועה למשילות ודמוקרטיה תוקפים את החלטת שופט בית המשפט העליון ניל הנדל להוציא צו ביניים לעצירת חוק ההסדרה.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ה באב תשע"ז

השופט ניל הנדל
השופט ניל הנדל
צילום: Miriam Alster/Flash90

התנועה למשילות ודמוקרטיה תוקפת הבוקר (חמישי) את החלטת שופט בית המשפט העליון, ניל הנדל, להוציא צו ביניים המונע רשמית את יישום חוק ההסדרה.

"החלטת בג"ץ לא מכבדת את החוק", אומר מנהל התנועה, יהודה עמרני, "שופט יחיד, בלי דיון, ובהחלטה בלי נימוקים הוציא הבוקר צו שמקפיא חוק של הכנסת לזמן בלתי מוגבל".

לדבריו, "מדובר בזלזול בוטה בחוקי הכנסת וברצון העם וקלות ראש כלפי הוראות הכנסת".

"נראה כי בבית המשפט העליון הפרדת הרשויות וכבוד הדדי בין המחוקק לבין הרשות השופטת, הם בכיוון חד סטרי בלבד", מוסיף עמרני.

נציין כי את הצו הוציא השופט הנדל לבקשת היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט, וזאת עקב הגעתו של התאריך האחרון לנטילת החזקה על ידי המדינה בקרקעות עליהן אמור לחול חוק ההסדרה.

על פי הצו יוקפא המצב הקיים כך שלא תבוצענה פעולות מעשיות של הפקעה, תכנון, רישום ותפיסת חזקה של קרקע המוגדרת "פרטית פלסטינית" לטובת ההתיישבות היהודית ביו"ש, בהתאם למועדים הנקובים בחוק ההסדרה.

העתירה נגד חוק ההסדרה הוגשה בשם 17 רשויות מקומיות פלסטיניות ביהודה ושומרון, אשר קרקעות הנמצאות בתחומיהן עלולות לכאורה להיפגע מיישום החוק.

מועצת בנימין שצורפה כמשיבה לעתירה בעניין החוק, הודיעה לבג"ץ כי היא מתנגדת להוצאת הצו ודורשת להתחיל ביישום החוק במועדים שנקבעו. בתגובת המועצה נאמר בין היתר "כל דחייה ביישומו המלא של החוק, מאריכה את משך הפגיעה בזכויות תושביה של המועצה, לרבות הזכות לכבוד, לקניין, לחינוך ולשוויון, כמו גם ביכולתה של המועצה למלא את תפקידה ולדאוג לרווחת תושביה".