פרובוקציה משטרתית בבת עין?

אוטובוסים נהוגים בידי ערבים נכנסו ליישוב אתמול, ככל הנראה במסגרת מארב משטרתי במהלכו נעצרו שני נערים. הם שוחררו למעצר בית.

רעות הדר , כ"ה באב תשע"ז

אחד האוטובסים שהובאו על ידי המשטרה לבית עין
אחד האוטובסים שהובאו על ידי המשטרה לבית עין
צילום: באדיבות ארגון חננו

שופט בימ"ש השלום בירושלים שמואל הרבסט דחה את בקשת המשטרה להאריך ב-5 ימים את מעצרם שני נערים, בני 14 ו-16 תושבי בת עין, שנעצרו אתמול (רביעי) בבית אחד מהם ביישוב.

לטענתם נעשתה נגדם פרובוקציה משטרתית, כאשר שלושה אוטובוסים נהוגים בידי נהגים ערביים הגיעו ליישוב בת עין. האוטובוסים חנו במרכז היישוב זמן ממושך, וזאת ככל הנראה כניסיון משטרתי למשוך נערים מהיישוב להתעמת עם הנהגים. באוטובוסים שהו גם בלשים ושוטרים לבושים אזרחי, בנוסף באזור סמוך המתינו כוחות יס"מ ומשטרה.

במהלך הפעילות פרצו שוטרים, לבושים באזרחי לבית משפחה ביישוב, נכנסו לחדרים בבית, ועצרו את שני הנערים. לטענת עדי ראייה, השוטרים השכיבו את הנערים על רצפת הבית באלימות, תוך שהם מכים בהם לעיני אבי אחד מהם - נכה בכסא גלגלים. השוטרים טענו כי זמן קצר לפני הכניסה לבית הותקף נהג אוטובוס ערבי ביישוב וכי הנערים קשורים למקרה.

בדיון היום הורה בית המשפט לשחררם למעצר בית בערבות - אך עיכב את ההחלטה כדי לאפשר למשטרה לערער עליה לבית המשפט המחוזי.

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו אשר ייצג את הנערים אמר כי "משטרת ישראל במקום למגר את הטרור בכבישי יו"ש, ואת הסיכון היום יומי שנתונים בו מאות אלפי תושבי האזור - עוסקת בפרובוקציות, שכבר בעבר בתי המשפט לא חסכו את מילות הגנאי באשר להתנהלות זו".

"גם במקרה הזה אני שמח כי בית המשפט דחה את בקשת המשטרה להאריך את מעצרם של הקטינים, והורה על שחרורם ממעצר", סיכם עו"ד קידר.