לצייץ בטוויטר בשבת - פעילות מבצעית?

המשטרה מצייצת בחשבון הטוויטר הרשמי שלה גם בשבתות, בניגוד לפקודת המשטרה האוסרת פעילות בשבת שאינה מבצעית.

ערוץ 7 , כ"ו באב תשע"ז

הציוץ שפורסם בשבת
הציוץ שפורסם בשבת
צילום: התנועה למדינה יהודית

בעיצומה של השבת האחרונה צייצה המשטרה בחשבון הטוויטר הרשמי שלה כי שלושה ערבים תושבי טמרה החשודים במעורבות בקטטה, יובאו לבית המשפט לדיון בהארכת מעצרם.

בתנועה למדינה יהודית טוענים כי עצם הציוץ בשבת מהווה חילול שבת מצד המשטרה, שאינו לצורך מבצעי או ביטחוני.

בפקודת המשטרה נקבע כי "שבתות וחגים הם ימי מנוחה, ותיעשה בהם אך ורק עבודה ביטחונית או מבצעית, שאין לדחותה".

התנועה למדינה יהודית פנתה השבוע למפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך ודרשה להפסיק את הפרסומים הלא-דחופים בשבת בחשבונות הרשמיים של המשטרה ברשתות החברתיות.

בתנועה מדגישים כי אין מדובר במעידה חד-פעמית או בטעות בשיקול הדעת של פקיד, אלא מדיניות מתמשכת של פרסומים לא-דחופים בעליל על-ידי המשטרה, שהיו יכולים להמתין מספר שעות עד צאת השבת.

לפני כשנתיים נעשתה פנייה לדוברות המשטרה בדרישה לחדול מחילולי השבת המיותרים. ממשטרת ישראל נמסר שהנושא חיוני ונמצא ברשימת הנושאים לטיפול רב המשטרה לכשימונה. אך הרב רמי ברכיהו מונה לתפקיד לפני למעלה מחצי שנה ובכל זאת המדיניות נותרה ללא שינוי.

בעבר פנתה התנועה לוועדת האתיקה של פורום הדוברים בשירות הציבורי, והלינה על כך שדוברים ממשלתיים פרסמו הודעות שלא כדין ביום השבת. בעקבות כך, הורה מנכ"ל לשכת העיתונות הממשלתית ניצן חן לדוברים הממשלתיים לחדול מכך והתיר רק הודעות שפרסומן הכרחי לביטחון מדינת ישראל או לצורך פיקוח נפש.

מהתנועה למדינה יהודית ודמוקרטית נמסר: "כאשר שוטר זוטר, במסגרת תפקידו, מחלל שבת שלא לצורך, מדובר בתקלה לא ראויה, אך כאשר הדבר נעשה בחשבון הרשמי של המשטרה, הרי שהדבר חמור על אחת כמה וכמה, ומעביר מסר לשוטרים כי הפקודה הנ"ל היא בבחינת אות מתה. תקוותנו כי המפכ"ל יורה לאכוף את הפקודה, ואנו שוקלים בימים אלה עתירה לבית המשפט אם המדיניות הפסולה לא תתוקן".