שרלוטסוויל: "לא הפקרנו את בית הכנסת"

נשיא בית הכנסת המקומי: המשטרה סירבה לספק אבטחה בזמן הצעדה, והנאצים השמיעו קריאות מתגרות. העירייה והמשטרה מכחישות.

גיא כהן , כ"ח באב תשע"ז

התהלוכה הימנית האנטישמית בשרלוטסוויל
התהלוכה הימנית האנטישמית בשרלוטסוויל
צילום: רויטרס

נמשכים הדי האירועים בשרלוטסוויל, וירג'יניה, בסוף השבוע שעבר. לאחר שנשיא בית הכנסת הרפורמי המקומי טען שהמשטרה סירבה לספק אבטחה לבית הכנסת בזמן הצעדה האנטישמית, העירייה הכחישה את הטענות בתוקף.

"זה פשוט לא נכון שקהילת בית ישראל נותרה ללא שמירה" בזמן האירוע בשבת, אמר מנהל העירייה, מוריס ג'ונס, שלשום (שישי). גם הרביי הבכיר של בית הכנסת תמך לכאורה בגרסת המשטרה והעירייה.

ג'ונס הסביר, בהודעה שנמסרה לסוכנות הידיעות JTA, כי "המשטרה הציבה שוטר בפינת הרחובות הסמוכה לבית הכנסת, ועוד 32 שוטרים במרחק של גוש בניינים אחד בכיוון השני". בנוסף, הבהיר, "היו לנו צלפים על גג בניין סמוך שאחריותו העיקרית היתה לנטר רדיוס של שני גושי בניינים, שכלל את בית ישראל".

"היתה לנו גם קבוצה של שוטרים של מדינת וירג'יניה שפיטרלו ברדיוס של ארבעה גושי בניינים בין שניים מהפארקים שלנו, בנתיב שחלף על פני בית הכנסת מספר פעמים במהלך ארועי היום", טען ג'ונס.

נשיא בית הכנסת, אלן צימרמן, כתב בבלוג לפני כמה ימים כי "המשטרה סירבה להעמיד לטובתנו שוטר במהלך תפילת השחרית". לדבריו, בית הכנסת נאלץ לשכור בעצמו שומרים פרטיים.

צימרמן ואחרים תיארו התגרויות של צועדי הימין. "כמה פעמים, תהלוכות של נאציים ח לפו על פני הבניין שלנו וצעקו: 'הנה בית הכנסת!', ואחר כך 'זיג הייל' וביטויים אנטישמיים אחרים. חלק מהם נשאו דגלים עם צלבי קרס וסמלים נאציים אחרים".

ואולם, הרביי הראשי של הקהילה, תום גוטהרז, אמר שהוא וצימרמן נפגשו עם נציגי המשטרה ביום רביעי וכי המשטרה עברה איתם על סידורי האבטחה המתוכננים לקראת ההפגנות של הימין והשמאל. "אנו בטוחים כעת שהצעדים שהם נקטו תוכננו בקפידה בכדי להגן עלינו וכי הם היו אפקטיביים", אמר.