גלאון מודאגת ממשבר החשמל בעזה

ראשי מפלגת מרצ נפגשו ברמאללה עם יו"ר הרשות הפלסטינית שסיפר "נפגשתי עם שליחי טראמפ למזרח התיכון כ-20 פעמים מאז תחילת כהונתו".

עדו בן פורת , כ"ח באב תשע"ז

זהבה גלאון
זהבה גלאון
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

משלחת של מפלגת מרצ נפגשה היום (ראשון) ברמאללה עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

בפגישה נכחו בין היתר חברי הכנסת זהבה גלאון ועיסאווי פריג', מזכ"ל מפלגת מרצ מוסי רז והשגריר לשעבר אילן ברוך שמייעץ כיום למפלגת מרצ.

במהלך הפגישה התייחס אבו-מאזן למאמצים של ארה"ב לקדם משא ומתן מדיני בין הרשות הפלסטינית לישראל. "נפגשתי עם שליחיו של טראמפ למזרח התיכון כ-20 פעמים מאז תחילת כהונתו. כל פעם הם שבו והדגישו באוזניי כמה הם מאמינים ומחויבים לפתרון שתי המדינות, ולהפסקת הבנייה בהתנחלויות.

"הפצרתי בהם לומר את אותו הדבר לנתניהו, אבל הם נרתעים. לא בטוח כמה זה מעיד על המשך המו"מ כולו או על התוצאות האפשריות מביקורם הקרוב. אני לא מצליח להבין איך הם מתנהלים מולנו, משום שבתוך עמו, הממשל מתנהל בתוהו ובוהו", אמר.

אבו מאזן טען גם כי מאז הפיגוע בהר הבית שבו נרצחו שני שוטרים, נעצרו שיתופי הפעולה הביטחוניים בין ישראל לרשות הפלסטינית. ''לאחרונה פנינו אליהם כדי לנסות לחזור לשיתוף פעולה כלשהו, אבל הם לא החזירו לי תשובה, מה שמנע את התקדמות הפשרת היחסים. כל עוד אין קשר, אנחנו מקפידים לעדכן את האמריקאים בכל התקדמות או שינוי.

"למרות שאין כרגע שיתוף פעולה ביטחוני בין הרשות לישראל, הכפלנו את הפיקוח שלנו על האזור אחרי הפיגוע, כדי למנוע כמה שיותר התלקחויות והתפתחות הסכסוך לסכסוך דתי. אם זה יגיע לסכסוך דתי זה יהיה סוף העולם", טען.

"במערכת הביטחון בישראל אומרים תמיד 'אבו מאזן פרטנר', בניגוד לראש הממשלה של ישראל לצורך העניין. יש לנו שיתופי פעולה איתם יותר טובים משיש לנו עם הממשלה", סיפר יו"ר הרשות הפלסטינית.

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, הביעה בפניו את דאגתה בעקבות משבר החשמל בעזה. "אני כמובן לא תומכת בחמאס או בממשלה שהוא הקים, אבל יש תחושה שהבחירה להעניש את העם העזתי כולו באמצעות ניתוק החשמל הוא צעד לא נכון ולא לגיטימי בזמן הזה. צריך למצוא דרך אחרת לפרק את החמאס מכוחו, מבלי לפגוע באזרחים".

בתגובה ענה אבו-מאזן, "אנחנו מעבירים בכל שנה 1.5 מיליארד דולר, אבל אחרי שחמאס הכריז על ממשלה עצמאית שלו, עצרנו 25% מהתמיכה שלנו ברצועה, ואנחנו חוששים שאם לא יחול שינוי בקרוב, נגיע גם ל100% שלילת התמיכה שלנו מרצועת עזה, בהדרגה.

''אנחנו תופסים את פעולת חמאס כניסיון להפריד בין הגדה המערבית והרצועה, וזה צעד שהוא הבעת אי אמון פוליטי בהנהגה הפלסטינית, יותר מצעד מוסרי או מדיני" הסביר.