אחרי חצי שנה
גדוד 12 עוזב את חברון: "פעלנו בעומק"

"אחד הדברים שהכי מחזקים את החיילים זה הקשר עם המתיישבים והתחושה שחברון הופכת להיות עבורם בית", מספר המג"ד סא"ל סיוון בלוך.

עדו בן פורת , כ"ח באב תשע"ז

לוחמי גולני בחברון
לוחמי גולני בחברון
צילום: דובר צה"ל

לוחמי גדוד 12 של חטיבת גולני מסיימים בימים אלו תעסוקה מבצעית ומשמעותית בעיר חברון, ומפנים את מקומם ללוחמי גדוד צבר של חטיבת גבעתי שימשיכו במשימה החשובה - לחימה בטרור והגנה על היישוב היהודי בכל אזור עיר האבות.

לוחמי גולני בפיקודו של מפקד הגדוד, סא״ל סיוון בלוך, פעלו בחצי השנה האחרונה ביום ובלילה, במעברים, ביישובים ובעיקר בעומק העיר חברון.

״הבנו שעל מנת למנוע מהטרור לצאת לרחובות היישוב היהודי, צריך לפעול בעומק, ככל שאתה עושה יותר בידוקים וסריקות אתה פוגש את הטרור לפני שהוא מגיע לאזרחים וזאת בסוף המטרה״, מסביר המג״ד.

״בסוף, אחד הדברים שהכי מחזקים את החיילים זה הקשר עם המתיישבים והתחושה שחברון הופכת להיות עבורם בית. הקשר הזה מסייע להם להבין את המשמעות של עשייה וזה מגביר את המוטיבציה לאורך זמן'', מעיד סא''ל בלוך.

אחד ההישגים המשמעותיים של גדוד 12 בתקופת התעסוקה בחברון הוא השגת המטרה אותה הציבו לעצמם לפני תקופת הרמדאן: אפס פיגועים ואפס נפגעים בגזרה. תקופת הרמדאן ידועה ברגישותה וגזרת חברון ספגה בשנה שעברה פיגועים רבים בתקופה זו, ביניהם רצח הילדה הלל אריאל הי"ד בשכונת החרסינה.

בזכות עבודה בלתי פוסקת ונוכחות יום יומית הצליחו הלוחמים בשיתוף חטיבת יהודה לעבור את תקופת הרמדאן השנה בדרך השקטה ביותר.

דבר נוסף המאפיין את הצלחת הגדוד בחברון הינו ההתמודדות עם טרור הבודדים. במהלך הקו תפס גדוד 12 בחברון 54 ערבים חמושים עם סכין שלפחות מחצית מהם הודו כי תכננו לבצע פיגוע.

בנוסף ביצע הגדוד 113 מעצרים של חשודים בהסתה וטרור, שמתוכם 81 נמצאים כיום בכלא. התקיימו יותר מ-14,000 בידוקים ויותר מ-180 פעילויות מבצעיות יזומות בשטח העיר חברון. במהלך המבצעים והסריקות תפס הגדוד 10 נשקים ו-6 מחרטות לייצור נשק.

״הקו בחברון הינו מורכב ושונה, הוא דורש מהחיילים חדות בכל רגע ומסירות יום-יומית למשימה אבל בסופו של דבר יש בו סיפוק ומשמעות גדולה״, מסכם המג״ד סא''ל בלוך.טוען....