אישום: יצאה מהמונית ושלפה סכין

כתב אישום הוגש נגד פדווא חמאדה, תושבת צור באחר בת 29, שביצעה את הפיגוע לפני כשבוע וחצי סמוך לשער שכם.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ט באב תשע"ז

זירת פיגוע באזור שער שכם. ארכיון
זירת פיגוע באזור שער שכם. ארכיון
פלאש 90

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה הבוקר (שני) לבית המשפט המחוזי בירושלים כתב אישום נגד פדווא חמאדה תושבת הכפר צור באחר במזרח ירושלים. כתב האישום כולל שתי עבירות של מעשה טרור של ניסיון לרצח והחזקת סכין.

על פי כתב האישום, החליטה חמאדה בת ה-29 לבצע פיגוע חבלני בו תרצח אזרח ישראלי והיא תמות כ"שהידה".

ביום שבת ה-12 באוגוסט, בשעה 11:00 לערך, העירה חמאדה את בעלה, הודיעה לו כי אינה חשה בטוב וציינה כי ברצונה ללכת לרופא המשפחה. בעלה הזמין עבורה מונית, וכאשר זו הגיעה עלתה חמאדה על המונית כאשר היא נושאת בתיקה סכין עם להב באורך כ-12 ס"מ, בה הצטיידה לצורך מימוש תוכנית הרצח, וביקשה מנהג המונית כי יוריד אותה בשער שכם.

בהגיעה לשער שכם ירדה חמאדה מהמונית והחלה לצעוד לעבר תחנת האוטובוסים במקום. באותה שעה, עבר במקום אדם חרדי לאחר שחזר מתפילה בכותל. חמאדה הוציאה את הסכין מתיקה, התקרבה לאיש ותקפה אותו תוך שהיא מניפה את הסכין מלמעלה למטה, מספר פעמים, לעבר ראשו ופלג גופו העליון במטרה לרצוח אותו. האיש, בתנועה אינסטינקטיבית ועל מנת להתחמק מהסכין, הניף ידיו למעלה והתכופף. כתוצאה מכך, פגעה הסכין בידו השמאלית והוא החל לברוח תוך כדי שחמאדה רודפת אחריו והסכין בידה. לאחר מרדף של מספר מטרים עצרה חמאדה וחזרה על עקבותיה, הרימה את תיקה שנפל, והמשיכה בריצה קלה.

באותה עת, עבר במקום אדם נוסף. חמאדה התקדמה לכיוונו בריצה קלה, וכאשר חלף לידה, הניפה את הסכין לעבר ראשו ופלג גופו העליון, במטרה לרצוח אותו. בתגובה הוא גונן על ראשו באמצעות ידיו וכתוצאה מכך נחתך שני חתכים עמוקים בכף ידו השמאלית. האדם הנוסף, אשר באותה עת היה בעיצומה של הכשרה כמאבטח ברכבת הקלה, שלף את נשקו לעבר חמאדה תוך שהוא צועק לעברה שתעצור ומזעיק את כוחות הביטחון. מספר אנשים שהיו במקום עצרו את חמאדה, זרקו את הסכין מידה וצעקו לעבר המאבטח שלא יירה בה.

כתוצאה ממעשיה של חמאדה נגרם לאחד הנפגעים חתך בידו השמאלית. לנפגע השני נגרמו שני חתכים עמוקים בכף ידו השמאלית והוא פונה לבית החולים ונזקק לטיפול רפואי.