הממשלה לבג"ץ:
הסדרת בתים ביו"ש - אינטרס לאומי

הממשלה הגישה את תשובתה לעתירות נגד חוק ההסדרה. השרה שקד: החוק נותן מענה לגזענות הרש"פ שמטילה עונש מוות על מוכרי קרקעות ליהודים.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ט באב תשע"ז

שקד
שקד
צילום: יוני קמפינסקי

הממשלה הגישה היום (שני) לבג''ץ את תשובתה לעתירות של ארגוני השמאל הקיצוני נגד חוק ההסדרה.

עמדת הממשלה כפי שהוגשה לבג''ץ היא כי חוק ההסדרה עומד הן בקריטריונים של המשפט הבינלאומי והן במבחני המשפט הישראלי.

''ממשלת ישראל דוחה את ניסיון העותרים להלך אימים על הממשלה ופקידיה בתואנה כי החוק מהווה עבירה על המשפט הבינלאומי, נכתב בתשובת הממשלה. ''ממשלת ישראל דוחה את הניסיון להחיל על מדינת ישראל אמות מידה שונות ומחמירות מאלו המקובלות בעולם''.

הממשלה מפרטת בתשובתה כי על פי חוק ההסדרה יוענק תשלום נדיב חסר תקדים או קרקע חלופית לבעלים המוכחים של הקרקע, על פי בחירתם. ''בכך מספק להם החוק מענה משופר ביחס להליכי הפקעה לצרכי ציבור בישראל.

''החוק למעשה נותן מענה אנושי מידתי וסביר למצוקה אמיתית של תושבים ישראלים אשר בנו את ביתם בתמיכת גורמים ממשלתיים במהלך השנים ונותן לבעלי הקרקעות הפלסטיניים אפשרות לקבל תמורה הולמת לזכויותיהם''.

לתשובה הממשלה המלאה לחצו כאן

''בכך, למעשה, משפר החוק את מצבם של בעלי הקרקעות ביחס למצב הנוכחי בו הם מצויים ללא קרקע, ללא תמורה וללא אפשרות לבצע עסקאות מכר, זאת בשל חקיקה גזענית של הרשות הפלסטינית המטילה עונש מוות במקרה של מכירת קרקע ליהודים''.

בתשובת הממשלה נאמר עוד כי ''ממשלת ישראל סבורה שמניעת פינוי והסדרת בתיהם של מאות משפחות ישראליות הוא אינטרס לאומי, חברתי, מדיני ואנושי מן המעלה הראשונה''.

בתשובה הממשלה שהוגשה באמצעות עו״ד ד״ר הראל ארנון, בוגר אוניברסיטת הארוורד, ומומחה מן השורה הראשונה למשפט חוקתי ודיני יהודה ושומרון, נאמר כי לעקירת יישובים ישנן השלכות רוחב דרמטיות. ''במשך שנים היה מעמדם של אותם ישובים ושכונות תלוי על בלימה. הסדרתם מתבקשת והיא מחובתה הראשונית של ממשלת ישראל כלפי אזרחים שומרי חוק אשר נאלצו לחיות בחוסר וודאות והקפאה לאחר שהסתמכו בתום לב על פעולות שלטוניות.

''ממשלת ישראל מאמינה כי גם בית המשפט הנכבד יידע לשמור על איפוק וריסון ויאפשר לממשלה הנבחרת לממש את מדיניותה ולהביא פתרון מאוזן ומידתי למציאות בלתי אפשרית לכלל האוכלוסיות, מציאות שממשלות ישראל לדורותיהן היו שותפות לה'', נכתב.

שרת המשפטים איילת שקד אמרה כי "חוק ההסדרה נותן מענה למצוקתם של אלפי משפחות ישראליות, שבתיהן נמצאים בסכנת הריסה והקפאה על ידי הפקעת זכות השימוש, באופן זמני ועד להסדר קבע.

''החוק מכיר בכך כי עוול אינו נפתר בעשיית עוול אחר. החוק יאפשר הסדרת קרקעות ביו"ש וימנע עקירות כואבות ומיותרות שאינן מתקבלות על הדעת במדינה ריבונית. כמו כן ידאג לתת מענה גם לבעלי הקרקע בו יוכלו לבחור בין פיצוי כספי מוגדל לבין קרקע חלופית.

''הפגיעה בזכות הקניין מידתית ומלווה בשיפוי נדיב, משמעותי הרבה יותר משיפוי שניתן כיום בחוק הישראלי. בנוסף, החוק נותן מענה גם לבעלי הקרקע כי הם יוכלו לבחור בין פיצוי כספי מוגדל לבין קרקע חלופית. כיום החוק הפלסטיני מעצם קביעתו כי עונש מוות מוטל על מוכרי קרקעות ליהודים , אינו מאפשר מכירה''.

לדברי השרה שקד, ''פגיעה מינורית זו בחופש הקניין נעשית לתכלית ראויה של הסדרת אלפי מבנים ומניעת פגיעה באלפי משפחות. תודתי לד"ר הראל ארנון על מלאכת מחשבת בהסברת הרציונל של חוק ההסדרה".