"סוף לטרור המשפטי נגד ההתיישבות"

עו"ד הראל ארנון המייצג את הממשלה בעתירות נגד חוק ההסדרה מסביר כי החוק יתקן עוול שיצרה המדינה. "ממשלות אחרות זרקו את אחריות".

ערוץ 7 , ל' באב תשע"ז

הפגנה בעד חוק ההסדרה. ארכיון
הפגנה בעד חוק ההסדרה. ארכיון
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

עו"ד ד"ר הראל ארנון המייצג את הממשלה בעתירות של השמאל הקיצוני נגד חוק ההסדרה מספר הבוקר (שלישי) על הלבטים שהיו לו לפני שלקח על עצמו את המשימה המורכבת.

כזכור, ארנון נקרא על ידי שרת המשפטים איילת שקד כדי להציג בבג''ץ את עמדת הממשלה התומכת בחוק ההסדרה, לאחר שהיועמ"ש מנדלבליט סירב לתמוך בחוק.

"היססתי מעט, כי זו משימה לא פשוטה להתייצב באומץ עבור מה שנראה לי נכון וראוי - ואני יודע שבמידה רבה הסיכויים הם נגד הממשלה", סיפר עו"ד ארנון בראיון לרשת ב'.

הוא התייחס להתנגדות שהיתה מצד היועץ המשפטי לממשלה לחוק ואמר, "אני עוד לא יודע מה היועץ המשפטי לממשלה יאמר כי את העמדה הכתובה שלו הוא עוד לא הגיש. אני כן יכול לומר שאני מעריך שהעמדה שלו תהיה שונה ממה שפורסם עד כה".

"אני מעריך שבחינה מדוקדקת של החוק, אחרי שהוא נחקק בנוסח הסופי שלו, יביא להערכתי לעמדה אחרת של היועץ", הוסיף ד''ר ארנון.

לדבריו, חוק ההסדרה ''נועד להסדיר מציאות שבה אלפי משפחות ביהודה ושומרון נמצאות בחוסר ודאות ומתוייגות, כביכול, כעברייניות בנייה. התופעה נוצרה בגלל שממשלות ישראל לדורותיהן היו מעורבות ביצירת מציאות שבה מצד אחד נוח לכולם שההתיישבות ביהודה ושומרון מתרחבת ומתבססת בסיוע של הרשויות השלטוניות - ומצד שני הדברים נעשו ללא הקפדה על סדרי שלטון תקינים".

הוא הדגיש כי "לא יכול להיות ששכונות שלמות בעפרה, 500 בתים שהוקמו לפני 30 שנים במעורבות המדינה - מוקפאות".

"המדינה תשים סוף לטרור המשפטי שמנהלים ארגונים נגד ההתיישבות במסווה משפטי. את המציאות הזו יש להסדיר וממשלות אחרות זרקו את האחריות", סיכם עו"ד הראל ארנון.