הפרובוקציה השנתית של "נשות הכותל"

הנשים יגיעו מחר בבוקר לתפילת ראש חודש אלול ברחבת הכותל המערבי, יניחו תפילין ויתקעו בשופרות.

חיים לב , ל' באב תשע"ז

למצולמות אין קשר לידיעה
למצולמות אין קשר לידיעה
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

'נשות הכותל' יקיימו מחר (רביעי) את הפרובוקציה השנתית של ראש חודש אלול.

הנשים יגיעו לתפילת ראש חודש ברחבת הכותל המערבי, יניחו תפילין, יתעטפו בטליתות, יתקעו בשופרות ויעוררו תשומת לב רבה.

בדף הפייסבוק של הקבוצה קוראות המארגנות לכלל נשות ישראל לבוא ליטול חלק בתפילה הפרובוקטיבית. "מחר בשעה 7:00 בבוקר, נתכנס בעזרת הנשים בכותל המערבי לתפילת ראש חודש אלול, חודש הרחמים והסליחות בכותל המערבי. משך התפילה - כשעה וחצי, עד השעה 8.30. אם ברצונך לקחת חלק בתפילה (עליה לתורה, קריאה בתורה או הובלת חלק מהתפילה) צרי קשר", לשון הזמנה.

כדי לנסות ולמנוע את הפרובוקציה הסדרתית, עו"ד הראל ארנון שיגר אתמול בשם ארגון 'נשים למען הכותל' מכתב אל הרב שמואל רבינוביץ, רב הכותל והמקומות הקדושים ואל נצ"מ חיים שמואלי, מפקד מרחב דוד במשטרת מחוז ירושלים, בבקשה למנוע את האירוע בטענה שאינו חוקי.

"הטקסים שמתכננים לקיים ארגון 'נשות הכותל', התנועה הרפורמית והתנועה הקונסרבטיבית ברחבת הכותל בראש חודש אלול - אינם חוקיים. טקסיהם הבלתי-חוקיים של ארגונים אלה צפויים לפגוע פגיעה קשה בציבור המתפללות והמתפללים הרחב, העתיד להגיע בהמוניו לכותל לתפילות ראש חודש אלול. תפילת הציבור תיפגע קשות אם יגיעו נציגי הארגונים לקיים את טקסי המחאה שלהם בכותל, טקסים הגוררים התנגדות ציבורית עזה והתערבות משטרתית", כתב.

לדבריו, מדובר ב"עריכת טכס דתי שלא על פי מנהג המקום, הפוגע ברגשות ציבור המתפללים כלפי המקום", כאשר גם הכנסת ספרי תורה מנוגדת גם לנוהל הכנסת ספרי תורה החל בכותל, ולפיו אסור להכניס ספרי תורה פרטיים לרחבה.

"למותר לציין כי סמכויותיו של הרב הממונה על הכותל אינן חופפות לסמכויותיה של המשטרה ואינן מחליפות אותן. למען האינטרס הציבורי, הרשויות האמונות על שמירת הסדר במקום הקדוש - הן הממונה על הכותל והן משטרת ישראל - נדרשות לפעול בתיאום מלא ובשיתוף פעולה", הבהיר.