הביטוח הלאומי בסכנה?

מנכ"ל משרד האוצר לשעבר, הפרופ' אבי בן בסט, קובע שאין חשש שהכסף של הביטוח הלאומי ייגמר והוא לא יוכל לשלם קצבאות.

בני טוקר , א' באלול תשע"ז

ביטוח לאומי
ביטוח לאומי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

האם התחזיות הקודרות שהוצגו השבוע לפיהן בשנת 2026 צפוי הביטוח הלאומי לעבור למצב גירעוני הולך וגדל יתממשו?

פרופ' אבי בן בסט לשעבר מנכ"ל משרד האוצר, ומומחה לכלכלה במכללה למנהל באוניברסיטה העברית אומר לערוץ 7 כי אין סיבה אמיתית לדאגה. "הקצבאות שהממשלה נותנת לאזרחים זה מתוקף חוק הזכאות. נכון שכיום ההכנסות של הביטוח הלאומי הן גדולות יותר מההוצאות, אבל הכסף הזה לא הולך לקרן של הביטוח הלאומי, אלא הממשלה משתמשת באופן קבוע בעודף הזה כדי לספק שירותי חינוך, בריאות ועוד".

הוא מוסיף כי "הכסף הזה לא נצבר בקרן מסוימת של הביטוח. לכן אם בעתיד ההכנסות של הביטוח הלאומי יהיו קטנות יותר, הממשלה תצטרך לממן את הקצבאות ממיסים אחרים".

בן בסט טוען כי "ביטוח לאומי אינו חברת ביטוח. בעולם קוראים לזה ביטחון סוציאלי וזה כמו כל מוסד ממשלתי אחר שמספק שירותים על ידי הממשלה - ללא שום קשר למס מסוים. לכן גם בעתיד הממשלה תספק את שירותי הביטוח הלאומי - וזה לא חשוב אם הכספים יגיעו ממיסים שהביטוח הלאומי גובה, ממס ערך מוסף, מס הכנסה או מכל מס אחר".

הוא מתייחס גם לטענה לפיה העלייה בתחולת החיים תביא למצב בו יהיו יותר מקבלי קצבאות. "זה נכון שאם תוחלת החיים עולה אז נחיה יותר שנים מעבר לגיל הפרישה וקצבת הזקנה תהיה גדולה יותר. אבל צריך גם לזכור שהוצאות הבריאות יהיו גדולות יותר. בכל זאת, אני חושב שאם הילודה גדלה והאוכלוסייה גדלה גם כוח העבודה יהיה גדול יותר וממילא יהיו יותר מקומות עבודה. כי אם יש יותר אנשים זה אומר יותר אוכל יותר ביגוד ויותר שרותים".

פרופ' בן בסט סבור עוד שמדינת ישראל גובה כיום פחות מיסים אבל נמצאת הרחק מאחורי העולם במתן שירותים ציבוריים.

"ייתכן שבעתיד כדי להמשיך לספק את אותם שירותים למרות הגידול באוכלוסייה נצטרך לגבות יותר מיסים. שיעור המס הממוצע היום במדינת ישראל הוא בתחתית של המדינות המפותחות. רוב המדינות גובות יותר מיסים מממשלת ישראל, אבל הן גם מספקות יותר שירותים ציבוריים. לטעמי ממשלת ישראל הגזימה בהורדת המיסים ובמקביל בהורדת השירותים הציבוריים", הוא מסכם.