מבאזל להרצליה

אירוע לציון 120 שנה לקונגרס הציוני הראשון נערך בבית חיל האוויר בהרצליה. "מדינת ישראל היא ההוכחה שאנו מגשימים את חלומו של הרצל".

עדו בן פורת , ב' באלול תשע"ז

''אין עליה בעולם כולו''
''אין עליה בעולם כולו''
צילום: רויטל טודרס

בבית חיל האוויר בהרצליה נערך היום (חמישי) אירוע חגיגי במלאת 120 שנה לקונגרס הציוני הראשון בבאזל.

במקום התכנסו כ-100 אנשים ונשים בשם הרצל והרצליה, ביניהם מפקד חיל האוויר לשעבר הרצל בודינגר והרצל ביטון שהשיא משואה בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל. בנוסף השתתפו באירוע כמה מצאצאי משתתפי הקונגרס המקורי.

בחלק האומנותי, תיאטרון גושן הופיע עם המופע מוזיקלי וההצגה "הרצל" – סיפורו של חוזה.

סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, יעקב חגואל, אמר "אני מאוד נרגש לעמוד פה היום בדיוק ביום השנה המאה ועשרים לקונגרס הציוני הראשון בבאזל.

''מדינת ישראל שבה נמצא הריכוז הכי גבוה של יהודים בעולם ונמצאת בראש בתחומי ההייטק והטכנולוגיה, משגשגת ופורחת בכל התחומים, היא ההוכחה לכך שאנו מגשימים את חלומו של הרצל כמעט במלואו יום, יום שעה, שעה. בבאזל הוא יסד את מדינת היהודים ובזכותו אנחנו כאן", הוסיף חגואל.

מפקד חיל האויר לשעבר הרצל בודינגר סיפר "את השם הרצל נשאתי לבדי במהלך חיי במסגרות שונות כאשר בכל אחד מהם הייתי בעת ההיא הרצל יחיד. זה מאוד משונה, זה חריג, זה מיוחד וזה מוזר. ורבים בסביבתך, כולל מפקדים ומנהלים שואלים בסוג של הומור האם אתה וויצמן? האם אתה ביאליק? האם אתה הרצל? איך אתה לא מתבלבל?

''כך או אחרת אנו ממשיכים להתקדם בחיינו ובמהלך השנים לומדים מי היה הרצל, מה חלקו בהתנעת פעולות וקונגרסים להקמת מדינת היהודים, היא מדינת ישראל", הוסיף.

נהג האוטובוס הרצל ביטון שנאבק במחבל שביצע פיגוע דקירה בתל אביב והדליק משואה בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל, אמר כי "הקונגרס הזניק את התנועה הציונית שהוביל להקמת מדינת ישראל, מדינה שהיא הבית האחד והאהוב שלנו ואין עליה בעולם כולו.

''אני עומד כאן כאב גאה לשלושה ילדים נפלאים ששירתו בצבא הגנה לישראל, באהבה ובגאון, אני אח ל-11 אחים שכולם שירתו בצבא הגנה לישראל", סיפר.