טיול: יום פטירתו של הרב קוק זצ"ל

ג' בחודש אלול, יום וחודש פטירתו של רבה הראשון של ארץ ישראל הרב אברהם יצחק הכהן קוק, הוא זמן חשוב לבקר בעיר ירושלים.

קובי פינקלר , ג' באלול תשע"ז

חדר הרב קוק
חדר הרב קוק
צילום: קובי פינקלר

במרכזה של העיר, בין בתיה של שכונת בית דוד שכל כולה טובלת בהיסטוריה יהודית בארץ ישראל, מצויים ביתו אוצרותיו וספרייתו של הרב הראשי הראשון לארץ ישראל שיום פטירתו חל ב ג' באלול.

במורד רחוב הרב קוק לכיוון רחוב יפו בסמטה הראשונה מצד ימין מצויה השכונה הקרויה על שמו של נדבן יהודי אמיד בשם דוד רייז ינובר, אשר נענה לקריאתו של יוסף ריבלין שקרא לקהל שומעיו לתרום למען הקמת שכונות יהודיות נוספות מחוץ לחומות (צריך לזכור שריבלין היה אחד משבעת מייסדי שכונת נחלת שבעה).

הכסף נתרם והאנשים החלו להגיע. היו אלו בעיקר עניי כולל הפרושים והחסידים. בתיה של "השכונה" היו בתוך מתחם אחד הן למען ביטחונם והן למען האפשרות ללימוד משותף בכל עת פנויה.

כאשר נתמנה הרב קוק לרבה של ארץ ישראל ולרבה של ירושלים בחרו אנשיו בית עבורו בשכנות לשכונת בית דוד. המבנה שנבחר כמעונו הרשמי של הרב היה בית חד קומתי, כששלט על שער הכניסה לבניין מספר על השלמת הבניה לקונה נוספת בשנת תרפ"ג.

סיור בתוך הבית מגלה עולמות צפונים של תורה, צנעה וספרים.

כאשר נכנס לתוך הבית נבחין מימין בחדר עבודתו של הרב קוק זצ"ל. כל מי שנכנס לתוככי החדר אינו יכול שלא להתפעל ממראהו הצנוע. שולחן, כיסא וארון מהווים את כל הריהוט. באחת הפינות בחדר השמאלי נבחין בכיסא הרב. צוות המקום מסביר כי כסא זה ניתן לרב קוק במתנה על ידי הנציב הבריטי הרברט סמואל כהוקרה לפועלו למען תושבי ארץ ישראל.

חדר הרב
צילום:קובי פינקלר

בחדר השני, מעין ארכיון מתקופות חייו השונות של הרב ולאחריו בית הכנסת שבו התפלל הרב, מקום מושבו ובית מדרשו שעד היום מאכלס בשבתות מניינים לאורחי האזור.

כשנצא מבית הרב נפנה ימינה וכעבור כמה צעדים נבחין בשלט כתום נוסף הנושא את השם בית טיכו. זהו ביתו של רופא העניים הנודע אברהם טיכו ששמו נודע למרחוק כמטפל בעל שם עולמי. לעיתים רבות היה הוא מטפל בחוליו ללא תשלום ויודעי דבר היו נוהגים לומר מאברהם (הכהן קוק זצ"ל) עד אברהם (טיכו) לא קם איש. שכנים היו השניים בלב ובנפש. ולאלו החפצים בהרחבת דעת.

כדי לשלב את משנתו ותורתו של הרב יזמו במקום גם סיורים וגם משחק עם תחנות שונות ברחבי העיר. יוזמה ופעילות נהדרת.

איך מגיעים?

נוסעים ברחוב הנביאים( זה המתחיל בדוידקה) עד לפינת רחוב הרב קוק. חונים במורד הרחוב בחניון המוסדר או לאורך הכביש, ונכנסים לסמטת "בית הרב".

עוד בסביבה: חפיר הקישלה

המבנה הידוע בשם "הקישלה", נמצא מדרום למתחם מגדל דוד, בצמוד לחומת העיר העתיקה, והוא נבנה בשנת 1834 על ידי איברהים פשה, השליט המצרי של ארץ ישראל בתקופה זאת.

הקישלה המשיך לשמש כמתחם צבאי גם כאשר קיבלו העות'מאנים חזרה את השליטה על העיר (1841), ובתקופת המנדט שימש המקום תחנת משטרה ובית סוהר. בין השאר נכלאו בין כתליו אסירי המחתרת היהודית – האצ"ל.

כיום נפרד מבנה בית הסוהר מתחנת המשטרה והוא חלק ממתחם מוזיאון מגדל דוד, כאשר הגישה למבנה היא דרך חפיר המצודה, או האולם הצלבני במתחם המוזיאון.

חפיר מגדל דוד
צילום:קובי פינקלר

בחפירות הארכיאולוגיות שנערכו במקום בעשור האחרון התגלו, בין היתר, שרידים מן המאה ה-6 לפנה"ס, חומות מימיו של הורדוס וכן עדויות מימי הביניים.

ממצא בעל חשיבות מיוחדת הוא קטע חומת העיר מתקופת בית ראשון, עובדה המאירה באור חדש את נושא גבולותיה של ירושלים בימי בית ראשון, ומוסיפה מימד דרמטי של גילוי לביקור במקום.

השרידים הארכאולוגיים מימי הבית השני, כולל ברכת הורדוס המרשימה (לא נגלה הכל. תבואו לסיור..) משלימים את הממצאים המצויים בגן הארכאולוגי בחצר המצודה. עוד פרק מתולדותיה של ירושלים.

והיכן לנים לבאים מחוץ לעיר הקודש?

במלון של מלכים וכל מה שמסביב לו.כשרות מהדרין

מלון "פרימה המלכים" נמצא בדיוק במרכזה של ירושלים. המלון משקיף אל כל נופיה של ירושלים. אם אתם ממוקמים בצידו הדרומי של המלון( במרפסות הגרניום הנפלאות והמיוחדות "פרי טעמה של בעלת הרשת" כפי שמגלה מנהל המלון ), כל חלקה הדרומי של העיר מולכם. נופי רמת רחל, ארמון הנציב, מדבר יהודה ובואך ים המלח. בחלק המזרחי של המלון כל נופי העיר העתיקה, הר הזיתים והר הצופים, רחוב ממילא ועוד.סמוך למלון מצוי בית היכל שלמה- שם היה שנים רבות , משכנה של הרבנות הראשית . בקומתו הראשונה בית כנסת שכל אביזריו כולל ארון הקודש הובאו בשלמותם מאיטליה.

לא הרחק משם, ברחוב אבן גבירול 20 בית כנסת חורב. מנין ראשון בשבת ב 6:55 ואח"כ קידוש יפה. זה מתאים מאוד גם לארוחות במלון.( מנין שני אגב בשעה 8:45).

במעלה רחוב המלך גורג' החמישי בית הכנסת הגדול, אחריו מוסדות הסוכנות היהודית ומשרדי הקק"ל. המלצה. קחו לזה זמן לטיול לשכונת רחביה בשבת בצהרים.

במורד הרחוב במקום בו הוא מתחבר לרחוב קרן היסוד נגיע למשכנות שאננים,

גן הפעמון, טחנת הרוח של מונטפיורי , עליהם כדאי להגיע בטיול ערב.

בקרן כיכר פריז, ברחוב בלפור בית אגיון , יהודי עשיר מאלכסנדריה. היום הוא משמש כבית ראש הממשלה.

חשוב לדעת כי כל שכונת רחביה היא שכונתם של נשיאים וראשי ממשלות. כאן היה בית הנשיא בן צבי ,כאן שכן ביתם של לוי אשכול וגולדה מאיר ז"ל, ואף שרי ממשלת ישראל וביחוד המפורסמים שבהם גרו שם.

במורד הרחוב , רחוב אגרון , נגיע למלון פלאס אשר שיכן עד לא מכבר את משרד המסחר והתעשיה, שעכשיו שוכן בו מלון וולדורף אסטוריה ובהמשך , נגיע עד למתחם אלרוב-ממילא, הניצב אל מול מגדל דוד.

ובחזרה למלון.

האוכל נהדר. בייחוד בארוחות ליל שבת ובשבת בצהרים.

ארוחת מלכים
צילום:יחצ

השירות אדיב עד מאוד וההרגשה דתית. שני בתי כנסת בתוך המלון ואפילו מידע על מזג האויר מצוי בקדמת הלובי. לרווחת הציבור שומר המצוות אפילו לנייר חתוך דאגו בשירותים. ואתם הרגישו כבני מלכים. טל. 02-6201201

טיפ קטן לסיום.

בשישי אחר הצהרים, כשעתיים לפני כניסת השבת קיפצו לשוק מחנה יהודה. טעימות , קניות של מציאות ( עשר פיתות בש"ח) וסתם ניחוח שלפני שבת.