ארה"ב הבהירה: הבנייה לא תוקפא

ג'ארד קושנר אמר לאבו מאזן כי אין שום סיבה לבקש מישראל לעצור את הבנייה בהתיישבות, משום שהפלסטינים טרם עשו צעדים בוני אמון.

ניצן קידר , ד' באלול תשע"ז

קושנר ואבו מאזן. ארכיון
קושנר ואבו מאזן. ארכיון
צילום: רויטרס

המשלחת האמריקנית בראשות חתנו ויועצו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, הבהירה לאבו מאזן כי אין שום סיבה להיענות לדרישתו להקפאת הבנייה ביהודה ושומרון.

העיתון 'אל-חיאת' דיווח כי אבו מאזן ביקש מהאמריקנים ללחוץ על ישראל ליישם הקפאת בנייה, חלקית או מלאה, כדי לאפשר לפלסטינים לשוב לשולחן המשא ומתן.

קושנר וג'ייסון גרינבלט ענו לאבו מאזן כי אין שום עניין מצידם לבקש מישראל להקפיא את הבנייה משתי סיבות: האחת היא שיש לשוב לשיחות ללא תנאים מוקדמים, והשנייה היא שבעוד ישראל עושה מחוות כלפי הפלסטינים - הם לא נקטו בצעדים בוני אמון ופעלו רק בצורה הפוכה.

השניים אמרו עוד ליו"ר הרשות כי התוצאה המועדפת מבחינתם הוא פתרון לסכסוך המבוסס על רעיון שתי המדינות, אך לדרישתו לפיה תנאי בסיסי יהיה חזרה לגבולות 1967 - הם לא נענו וציינו כי יש לקבוע בשיחות בין הצדדים את סוגיית הגבולות.

הפלסטינים מצד אחד שיבחו בפומבי את המשלחת האמריקנית ואף הוציאו הודעה בה נאמר, "אנו מעריכים את פעילות האמריקנים למען השלום ועובדים איתם יחד למען המטרה. עם זאת, מדובר בסוגייה קשה ומורכבת".

אך מאחורי הקלעים נראה שהפלסטינים כלל אינם מרוצים מהתגובות של האמריקנים ובמיוחד מרצונם להביא את הצדדים לשולחן המשא ומתן ללא שום תנאים מקדימים.