"הפיתרון לסכסוך יבוא דרך מדינות ערב"

גורם אמריקני אומר כי המפתח למו"מ בין ישראל והפלסטינים נמצא בידי המנהיגות הערבית ועל כן יש לערב אותן באופן עמוק יותר.

ניצן קידר , ה' באלול תשע"ז

טראמפ ומלך סעודיה. ארכיון
טראמפ ומלך סעודיה. ארכיון
צילום: Handout, רויטרס

גורם אמריקני אומר כי לאחר מספר פגישות שהתקיימו בין השליח המיוחד למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט ובין נציגי ישראל והפלסטינים, נראה שהמפתח לפיתרון הסכסוך בין הצדדים נמצא בידי מדינות ערב המתונות.

העיתון 'וושינגטון פוסט' הביא את דברי הגורם שאמר כי "ממשל טראמפ בוחן גישות חדשות להקלת הסכסוך הישראלי-פלסטיני, במבוססות על שיחות עם קואליציה ערבית סונית של ערב הסעודית, איחוד האמירויות, מצרים וירדן".

הוא הוסיף כי "הדור החדש של המנהיגות הערבית מבין את המצב לאשורו ועל כן יש לערב אותו באופן עמוק יותר בתהליך".

שגריר סעודיה בוושינגטון צוטט גם הוא בעיתון כמי שמביע אופטימיות בנוגע לאפשרות להביא להתקדמות בין ישראל והפלסטינים וציין את מחוייבות הנשיא טראמפ לנושא.

על פי הדיווח, הצעד הראשון באסטרטגיה האמריקנית היא לאחד את הרשות הפלסטינית וחמאס בעזה תחת הנהגת אבו מאזן, כדי שהפלסטינים ילכו כגוש אחד למגעים מול ישראל.

לשם כך מנסה הממשל להיעזר בקשרים שהוא טווה עם המדינות הערביות המתונות כדי שיפעילו לחץ על כל הפלגים. האמריקנים בתמורה, מתחייבים להביא את ישראל לשולחן המשא ומתן, כאשר הפלסטינים יהיו מוכנים לכך.

בינתיים, לאור הפגישות האחרונות של הצוות האמריקני בראשות ג'ארד קושנר בירושלים וברמאללה, נראה שחידוש המגעים אינו עומד על הפרק - והאמריקנים ינסו לקרב בין הצדדים באמצעות יוזמות כלכליות משותפות.