השגריר בברזיל מטרפד ביקור של יעלון?

גורמים בקהילה היהודית בברזיל טוענים כי השגריר, הנחשב למקורבו של ראש הממשלה, ניסה לטרפד ביקור של שר הביטחון לשעבר יעלון במדינה.

ערוץ 7 , ה' באלול תשע"ז

השגריר נגד יעלון?
השגריר נגד יעלון?
צילום: פלאש 90

גורמים בקהילה היהודית בברזיל טוענים כי שגריר ישראל יוסי שלי, הנחשב למקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, פועל משיקולים פוליטיים לטרפד ביקור של שר הביטחון לשעבר משה יעלון במדינה.

על פי הדיווח ב"ידיעות אחרונות" יצא אמש יעלון לביקור בקהילות יהודיות באמריקה ויבקר בין היתר בסאו פאולו.

במסגרת זו הוזמן יעלון על ידי קרן היסוד וארגון יהודי מקומי בברזיל כדי לשאת נאום בפני הקהילה היהודית המקומית.

אולם, גורמים בקהילה היהודית בסאו פאולו וגורמים בסביבת יעלון שצוטטו בכתבה מאשימים את שגריר ישראל בברזיל יוסי שלי בכך שפעל לטרפד את ביקור יעלון, ואף אמר ליהודים בקהילה כי מי שישתתף באירוע של יעלון הוא "בוגד במדינת ישראל".

מקורבים ליעלון אמרו: "מדובר בשערוריה. ראש הממשלה, המכהן גם כשר החוץ, מנסה לטרפד ביקור ממלכתי של אדם שהיה שר ביטחון ורמטכ"ל רק בגלל מחלוקת פוליטית, ומנצל את כוחו. זה מביש. לא נתקלנו בתופעה כזו בשום מקום בעולם. רק היכן שיש עסקן פוליטי שהוא מינוי של נתניהו אתה רואה את הבהלה הזאת. כולם יודעים שבחו"ל אין אופוזיציה וקואליציה ושיעלון מציג בחו"ל עמדות ממלכתיות".

מלשכת יעלון נמסר: "כמו בכל כנסיו, בארץ ובחו"ל, יעלון מייצג את ישראל ואת אינטרסיה הלאומיים בממלכתיות ובכבוד רב. מדינת ישראל מתברכת בדמות מנהיגותית אחראית, מנוסה וממלכתית כיעלון, העושה שירות לאומי חשוב ביותר בהסברה, בתדמית ובקידום האינטרסים הלאומיים שלנו. מצער ומביש שגורמים רשמיים, שטובת המדינה אמורה לעמוד לנגד עיניהם, עושים שימוש בכלים דיפלומטיים כדי להפריע לכך, בשל שיקולים זרים".

מדובר משרד החוץ נמסר: "לאחר בדיקת העניין עם השגריר והקונסול בסאו פאולו מתברר שאין כל ממש בטענות על 'החרמה' כביכול של האירוע. מדינת ישראל תיוצג על ידי הקונסול הכללי. יש להצטער על הניסיון חסר הבסיס לפגוע בשמו הטוב של שגריר ישראל".