מזכ"ל האו"ם יגיע לראשונה לישראל

אנטוניו גוטרש יצפה מקרוב באתגרים הביטחוניים בגבולות ישראל ויוועד עם ראש הממשלה והנשיא. הוא גם יצא לרמאללה ויפגוש את אבו מאזן.

ניצן קידר , ה' באלול תשע"ז

אנטוניו גוטרש
אנטוניו גוטרש
צילום: רויטרס

מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, יגיע הערב (ראשון) לביקור ראשון מאז נכנס לתפקידו בישראל, שיימשך שלושה ימים.

במהלך ביקורו הוא יוועד עם נשיא המדינה ראובן ריבלין ועם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויצא לרמאללה כדי להיפגש עם אבו מאזן ועם בכירים נוספים ברשות הפלסטינית.

כדי להציג לגוטרש את המצב הבטחוני בו מצויה ישראל הוא יזכה לסיור במסוק בשמי הארץ - בו תיפרס בפניו מפת האיומים הבטחוניים. אחר כך יגיע לעוטף עזה ויקיים ביקור ברצועה עצמה.

אחד הסיורים יתקיים בגבול לבנון, על רקע ההחלטה שאמורה להתקבל השבוע באשר להארכת המנדט של כוח יוניפי"ל באזור. ישראל דורשת מגוטרש להביא למצב שבו יינתן כוח אמיתי ליוניפי"ל לפעול נגד חיזבאללה, בניגוד למצב כיום.

המזכ"ל יסיים את ביקורו בנאום שיישא בבית התפוצות - ועוד לפני כן יבקר במוזיאון יד ושם בירושלים.

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון בירך על ביקורו של המזכ"ל ואמר "דווקא מול הניסיונות לפגוע בישראל בזירת האו"ם, אנו מצפים להציג בפני המזכ"ל את פניה האמתיות של ישראל, הישגיה המרשימים ותרומתה לעולם וכן את המציאות המורכבת והאתגרים שאנו מתמודדים עמם במזרח התיכון הסוער".

ישראל נאבקת מאז כניסת המזכ"ל לתפקידו ועוד לפני כן כדי לשנות את יחס האו"ם כלפיה. רק בשבוע שעבר אמר עוזרו של המזכ"ל לעניינים פוליטיים במועצת הביטחון, מירוסלב ג'נקה, כי ישראל פועלת באופן בלתי הגון כשמחוקקים בה מנסים לחוקק חוק בעניין ירושלים.

"הדבר יגביר את השליטה על שטח כבוש ויפגע בהחלטות של האו"ם. כל מהלך שיביא לשינוי סטטוס בעיר מדאיג מאוד ויצית מהומות אלימות", טען ג'נקה.