עליה במספר תלמידי החינוך הציוני בי-ם

ירושלים מובילה במדד בתי הספר הערכיים של משרד החינוך עם 27 בתי ספר מצטיינים. מספר הצהרונים בעיר עלה ל-2,500.

שלמה פיוטרקובסקי , ה' באלול תשע"ז

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: istock

עם פתיחת שנת הלימודים תשע"ח, נמשכת מגמת הצמיחה בחינוך הציוני בירושלים, שהחלה עם כניסתו של ראש העיר ניר ברקת לתפקיד, זאת לצד המשך הצמיחה בכלל המגזרים.

ערב פתיחת שנת הלימודים תשע"ח מספר התלמידים בירושלים עומד על 260,913 תלמידים בכלל המגזרים.

במערכת החינוך הציונית (ממלכתי וממ"ד) בבירה נרשמת עלייה של למעלה מ- 580 תלמידים בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים. אחרי למעלה מעשור של ירידה במספר התלמידים במגזר הציוני, הפכנו את המגמה ובשנים האחרונות מספר התלמידים בחינוך הציוני עולה מדי שנה, וגדל ביותר מ-12%!

בחינוך הציוני נוספו השנה 88 כיתות חדשות. נפתחו בתי ספר חדשים: ממ"ד יסודי "נועם חומת שמואל" ועל יסודי "יאס"א גוואטמלה".

כ- 5800 תלמידים ממזרח העיר ילמדו השנה בתכנית לבגרות ישראלית שתאפשר להם כניסה לעולם האקדמיה והתעסוקה, עליה של 14% משנת הלימודים תשע"ז.

במערכת החינוך במזרח העיר הוסיפה עיריית ירושלים 79 כיתות חדשות והוקמו 4 בתי ספר חדשים, ביניהם בית הספר העל יסודי "אבדאע למוסיקה ואומניות" הראשון מסוגו בארץ במגזר הערבי. בית הספר למוסיקה ואומנויות ייפתח בשכונת שיח' ג'ראח בירושלים וילמד על פי תכנית הלימודים הישראלית. התלמידים ייגשו לבגרות ויוכלו לבחור באחת מהמגמות: אומנות, תיאטרון ומוסיקה- הכוללת מוסיקה ערבית.

לראשונה משיקה השנה עיריית ירושלים תכנית מרוכזת לשוויון הזדמנויות ולצמצום פערים במערכת החינוך במזרח העיר בהשקעה של 25 מיליון ₪ ובה שעות העשרה, תגבור ומרכזי למידה שתחל לפעול בכל בתי הספר העל יסודיים ובחלק מבתי הספר היסודיים במזרח העיר במסגרת של יום לימודים ארוך. מטרות התוכנית הן צמצום פערים ושוויון הזדמנויות, כמו גם קידום למידה משמעותית ואיכותית שיובילו למימוש עצמי ומצוינות של תלמידים.

התוכנית תכלול פעילויות העשרה של "קרן קרב" בכלל בתי הספר היסודיים, תכניות חדשות בתחום המצוינות ועיבוי מעטפת טיפולית בתכנית ציל"ה.

תכנית בין מנהלית לתלמידי מזרח העיר נבנתה השנה על מנת לחזק את מערכת החינוך במזרח העיר ולשפר את תדמית בתי הספר בעיני התלמידים כמקור של למידה איכותית ותורמת לצד חיזוק הקשר של הפרט לקהילה.

בחינוך החרדי נוספו השנה 149 כיתות חדשות בשכונות החרדיות וגובשה תכנית להוספת מאות כיתות לימוד חדשות בשנים הקרובות. בסך הכל יתווספו למצבת הכיתות בעיר 316 כיתות חדשות בכל המגזרים.

ירושלים היא המובילה בארץ במספר בתי הספר הערכיים ע"פ מדד משרד החינוך עם 27 בתי ספר מצטיינים בתחומים הערכיים, החברתיים והלימודיים וכן בהתאם לשיעור השיפור המשמעותי ביותר אשר חוללו אותם מוסדות חינוך באותם מדדים ובהשוואה להישגי השנה הקודמת. סך כל התקציב המושקע בפתיחת שנה"ל תשע"ח עומד על 173 מיליון ש"ח.