נתניהו: ''תגלית מרגשת''

ראש הממשלה מתייחס למטבע מחצית השקל שמצאה ילדה מנווה צוף ונחשף בערוץ 7: ''עדות נוספת לקשר העמוק שבין עם ישראל לארצו''.

שמעון כהן , ה' באלול תשע"ז

מחצית השקל בנווה צוף
מחצית השקל בנווה צוף
צילום: משפחת הלוי

לפני ימים אחדים חשפנו ביומן ערוץ 7 את סיפורו של מטבע מחצית השקל שנחשף במקרה על ידי הלל הלוי בת התשע מנווה צוף באתר ארכיאולוגי ליד ישובה. דבר חשיפת המטבע הגיע לידיעת ראש הממשלה שהתייחס אליו בעמוד הפייסבוק שלו.

ראש הממשלה נתניהו כתב כי "מטבע כסף כבן אלפיים שנה, ששימש בימי בית המקדש השני כמטבע מחצית השקל, התגלה לאחרונה בישוב נווה צוף שבבנימין. תגלית מרגשת זו היא עדות נוספת לקשר העמוק שבין עם ישראל לארצו, לירושלים, לבית מקדשנו ולישובי יהודה ושומרון".

כאן המקום להזכיר כי בשלושה ראיונות משולבים אותם קיימנו ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם הלל שחשפה את המטבע במהלך ביקור באתר הארכיאולוגי, עם אביה, עו"ד שמעון הלוי, שנחשף למטבע והעביר אותו לבדיקה, ועם הפרופסור זוהר עמר, היסטוריון המתגורר בסמיכות למשפחת הלוי וערך למטבע בדיקה ראשונית שהביאה לזיהויו כמטבע מחצית השקל.

נביא כאן את עיקרי הדברים כפי שהובאו ביומן הערוץ:

על היום בו הראתה לו בתו את המטבע סיפר: "הילדה ניגשת אליי בסקרנות עם מטבע כהה ושאלה אותי 'אבא, זה נראה לך משהו חשוב?'. מדובר במטבע שיש עליו פיתוחי חותם כמו של לירה ישראלית, אבל זה לא נראה מטבע בן זמנינו. בהתחלה התקשיתי להאמין שזה משהו מיוחד. אמרתי לה שתיתן לי את המטבע ואבדוק".

כדי לבדוק את המטבע פנה עו"ד הלוי לתושב הישוב, פרופ' זוהר עמר, מומחה להיסטוריה. "התרשמתי שהוא מעיין מאוד ושואל שאלות ספקניות", הוא מספר. "הגעתי אליו הביתה והראיתי לו את המטבע. גם רעייתו, תמר, מבינה בדברים הללו. הם הסתכלו והיו מאוד ספקניים ואז החליטו שהמבחן האמתי יהיה לקחת משקל מאוד עדין ולראות אם המשקל מתאים למשקל של שקל. פרופ' עמר ציפה שזה יהיה 14 גרם, שזה שקל. כשזה היה פחות הוא היה מהוסס, אבל אז הוא אמר שזה חצי. זה מחצית השקל".

הבת, הלל, סיפרה על הטיול שבו מצאה את המטבע באתר הארכיאולוגי הסמוך לישובה, נווה צוף-חלמיש. על האתר, היא מספרת, לא ידעה הרבה למעט העובדה שבעבר התגוררו בו בני אדם.

הלל הבחינה במטבע הכסף במהלך הסיור במקום כי "בדרך כלל אני אוהבת להרים דברים שיש על הרצפה". במשך מספר ימים לא סברה שבידיה תגלית מרעישה במיוחד, אך אחותה היא שעודדה אותה להראות את המציאה לאביה כפי שאכן עשתה.

על תחושותיה כעת, כאשר היא יודעת שהמטבע לא תישאר ככל הנראה בידיה אלא תימסר לרשויות המדינה, היא אומרת כי התחושה מעט עצובה, אך גם מרגשת לנוכח המשמעות של מציאת מטבע מתקופת בית המקדש בסמוך לישוב בו היא מתגוררת.

הפרופ' עמר הדגיש כבר בפתח הדברים כי "יש להסתייג ולומר שהדברים דורשים בדיקה נוספת", ועם זאת הוא סיפר: "כשראיתי את המטבע הרגשתי שאני עוסק במשהו שעסקתי בו בעבר – מטבעות מרד והמשמעות שלהם. כשנכנסתי יותר לסוגיה, אחרי 10-15 דקות הבנתי שמדובר במחצית השקל מתקופת 66-70 לספירה.

''מדובר בהטבעה עברית שעליה כתוב 'ירושלים הקדושה'. היהודים הטביעו מטבעות כאלה כנגד המטבעות הצוריים כדי להבהיר את הסמליות ולאומיות ובבית המקדש השתמשו רק במטבעות הללו כי מדובר באיכות מאוד גבוהה של כסף".

עוד הוסיף: "מצאו מטבעות כאלה בארץ אבל הגילוי בנווה צוף מעורר עניין, כי האזור היה מרכז מאוד גדול וע"פ יוסף בן מתתיהו יהודים השתתפו במהלך המרד ויש כאן עדות שמצטרפת לנושא הזה. מדובר באזור שבו עברו עולי הדרך לירושלים. הרומאים הבינו שאם הם רוצים לכבוש את ירושלים הם צריכים קודם לדכא את היהודים כאן בדרך לירושלים. נמצאו באזור גם מקוואות מרכזיות למעוניינים לעלות בטהרה.

''הכפר בית רימא שמופיע במשנה במנחות נמצא במרחק שלושה קילומטרים וממנו הביאו את הנסכים למקדש. בתחום הישוב נווה צוף ישנו אתר יחידי בעולם שבו הפיקו יין מיוחד שבדיעבד נכתב שניתן להעביר אותו למקדש. יש כאן הרבה מאוד נתונים שקושרים את אזור נווה צוף לנושא המקדש והמטבע שופכת אור נוסף לעניין הזה".

פרופ' עמר העיר בראיון עמו כי באופן סמלי יש לממצא ערך מיוחד אחרי הטרגדיה שעבר הישוב עם רציחתם של בני משפחת סלומון הי"ד, "אחרי כל מה שעברנו באחרונה הגילוי מאוד מעניין כי הרומאים רצו לחסל אותנו אבל חזרנו לפה, והשנה ימלאו ארבעים שנה לישוב נווה צוף המתחדש".

תגלית בנווה צוף. משפחת הלוי ופרופ' עמר