דב קלמנוביץ':
ניר ברקת מחזיר את ירושלים לימי הגלות

המשנה לראש עיריית ירושלים תוקף את התוכנית לחלוקת ירושלים לציוניים ולחרדים שאותה הציג ראש העיר ניר ברקת.

עדו בן פורת , ו' באלול תשע"ז

דב קלמנוביץ׳
דב קלמנוביץ׳
צילום: אלירן אהרון

המשנה לראש עיריית ירושלים דב קלמנוביץ' מותח ביקורת על תוכניתו של ראש העיר ניר ברקת המבקשת לקבוע את צביונן הדתי או החילוני של שכונות ירושלים.

כזכור, בחודש האחרון נרשמת מתיחות בין הסיעות הפוליטיות במועצת העיר נוכח תוכנית החלוקה, וחלקם מותחים ביקורת על התוכנית שלמעשה כופה על תושבים שגרים בשכונות ציוניות לעזוב את השכונה לטובת התושבים החרדים.

"לאחר חודש של ניסיונות ליישום תכנית חלוקת העיר, ניכר בשטח כי מדובר בתוכנית שנדונה לכישלון", אמר קלמנוביץ'. ''ירושלים מעולם לא נחלקה לשבטים, כיליד העיר וכדור שביעי בירושלים, אני יכול להעיד שלמרות חילוקי הדעות חיו בירושלים בעבר זה לצד זה כל האוכלוסיות, וגם כשנוצרו חילוקי דעות מעולם לא הוצעה תכנית גטאות שכזו".

עוד מדגיש קלמנוביץ' כי "התכנית לא תצלח כיוון שכל מי שקצת מבין בחוקי הכלכלה ובכוחות השוק הירושלמים יודע שלא ניתן לכפות על תושבים בירושלים היכן לגור ובאיזה שכונה לרכוש דירות. שום חרדי לא יימנע מלהתגורר בשכונה מעורבת בגלל שראש העיר 'תפר' תכנית מיוחדת עבורו".

לדבריו השלב הראשון ליישום תכנית החלוקה החל בהעברת בתי ספר ממלכתיים-דתיים של הציבור הציוני-דתי בשכונות שהוכרזו כחרדיות. ''יישום השלב מעורר כעס רב בקרב התושבים שאינם חרדים החשים כנרמסים ומורחקים משכונתם ואין זה פלא שהם נלחמים על צביון העיר, שיופיה הוא במעורבות אוכלוסיותיה ולא בחלוקתה".

קלמנוביץ' הזהיר כי "אימוץ תכנית חלוקת העיר לגטאות יש בה מסר רע לא רק לירושלים אלא גם לארץ כולה , האם אנחנו עם אחד ומאוחד שהגיע לארצו ובונה בה חיים משותפים לכל גווני האוכלוסייה או נסוגים לימי הגלות והגטאות? כחניך תורת מרן הרב קוק, הרי שהשאיפה לקדם את הגאולה בארצנו היא אבן יסוד לקיום המדינה, התוכנית הזו מחזירה אותנו לימי טרום המדינה והגלות".