''אין מיגון להסעות? נשבית לימודים''

להורי תלמידים בבנימין נמאס להיות קרבן לכיפופי הידיים בין ח"כ גפני לשר האוצר והם תובעים לתקצב מיגון להסעות ילדים ומאיימים בהשבתה

חזקי ברוך , ח' באלול תשע"ז

אילוסטרציה
אילוסטרציה
פלאש 90

תקציב המיגון בסך של 45 מיליון שקלים, המיועד למיגון האוטובוסים לעשרות תלמידי בית ספר ביהודה ושומרון, 'תקוע' כבר ארבעה חודשים.

יו"ר וועדת הכספים, ח"כ משה גפני, טוען כי הגורם המעכב הינו משרד האוצר. מנגד, במשרד האוצר טוענים כי העברת התקציב תלויה אך ורק ברצונו של יו"ר הוועדה, וכי המשרד אינו מונע ממנו את העברת הכספים למיגון האוטובוסים.

הוראות הביטחון של משרד החינוך מחייבות את חברות ההסעות ביהודה ושומרון להסיע תלמידים רק באוטובוסים ממוגנים, וכתוצאה מאי אישור התקציב ישנם כ- 200 אוטובוסים שגילם עומד על 15 שנה, ובניגוד לתקן, נאלצות חברות ההסעות להשתמש בהם מידי יום להסעת התלמידים, למרות הסיכון הבטחוני הכרוך בכך לתלמידים.

הורי תלמידות בית הספר 'דרך יהודית' שבישוב נריה פנו במכתב פומבי אל אלדד בן זמרה, סמנכ"ל החברה לפיתוח מטה בנימין, ואיימו כי אם לא תיפתר בעיית מיגון האוטובוסים, הם ישביתו את פתיחת שנת הלימודים.

"אנו מודעים לכמה מקרים שהתרחשו לאחרונה בהם נשרפו אוטובוסים תוך כדי נסיעה, וב"ה רק בנס לא ארע אסון. שוב ושוב אנו שומעים על מקרים בהם האוטובוס נעצר בעקבות התחממות יתר של המנוע, לעיתים באמצע הדרך בין הישובים, בסביבת כפרים ערבים, בכבישים צרים ומפותלים, דבר המהווה סכנה ביטחונית ובטיחותית", כתבו ההורים.

עוד נכתב במכתב כי "לפני כמה שבועות אוטובוס מלא בתלמידות, החל להתדרדר, הנהג התקשה לבלום ורק לאחר כמה ניסיונות הצליח לעצור ולמנוע אסון".

בסיום פנייתם, כותבים ההורים: "לאור האמור, לא נסכים יותר לסמוך על הנס, ואין בכוונתנו לחכות לאסון חלילה ולהצטער אח"כ. אנו דורשים פתרון מיידי לבעיה חמורה זו, שאם לא, נשבית את תחילת שנת הלימודים.

לאחר חילופי הודעות בין סמנכ"ל ומנכ"ל החל"פ להורי התלמידים, ולאחר שבחברה הודו כי אכן חידוש צי האוטובוסים הממוגנים אינו תלוי בחברה אלא בהקצאות תקציביות של המדינה, וכי למיטב ידיעתם הדבר תקוע בוועדת הכספים, התחייב אמנם מנכ"ל החל"פ כי החברה תעשה מאמץ שהאוטובוסים המגיעים לאולפנה יהיו אוטובוסים תקינים, אך בזה לא תמה דאגתם של ההורים אשר פתחו עצומה וקריאה לראש הממשלה וחברי הכנסת להתערב ולפתור את הסוגיה.

במכתב דרישה שכתב אמש עו"ד אבינעם גואלמן לח"כ גפני ולשר האוצר כחלון, נכתב כי "את הוויכוחים וכיפופי הידיים ביניכם, על חשבונם של התלמידים יש להפסיק לאלתר. לא הגיוני ולא סביר כי תקציב מיגון הסעות התלמידים, יעוכב ארבעה חודשים בוועדת הכספים, רק בשל חוסר הסכמות ומשחקי אגו".

גואלמן קרא לשר האוצר להיות המבוגר האחראי ולהפריד את תקציב המיגון משאר התקציבים בוועדה, על מנת לאפשר את מימושו לצורך מיגון הסעות התלמידים. בסיום מכתבו כותב עו"ד גואלמן "אני בטוח כי אף אחד מכם, לא יוכל להירדם בלילה, לאחר שיתרחש חס ושלום אסון, בשל שימוש באוטובוס תקול, רק בשל אי ההסכמות ביניכם".

ח"כ מרדכי יוגב מסר בתגובה כי "אי אישור התקציב, במשך ארבעה חודשים, מהווה פגיעה ביטחונית ובטיחותית חמורה, אשר תגרום לפגיעה קשה בהסעות לעשרות אלפי תלמידים ואף פגיעה במפעלים 'מרכבים' ו-'הארגז' שפתחו קווי יצור שאינם עובדים, דבר העשוי לגרום לפיטורי עובדים.

''משמעות אי העברת התקציב עלולה להוביל לקריסה של מערך הסעות התלמידים ביו"ש. אני מקווה כי ראש הממשלה אכן יתערב בנעשה וישים סוף למצב", הוסיף יוגב.