ביטן לשופט רוזן: פרס לא קיבל מתנות?

ח"כ דוד ביטן התעמת עם מומחים ועם ח"כית מהאופוזיציה במושב בועידת המשפט שעסק בהבדלים בין שוחד למתנה לגיטימית לאנשי ציבור.

חזקי ברוך , ז' באלול תשע"ז

ח"כ ביטן בועידת המשפט
ח"כ ביטן בועידת המשפט
צילום: עופר עמרם

יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת דוד ביטן, יצא הבוקר (שלישי) להגנת ראש הממשלה במושב הפתיחה של ועידת המשפט שארגנה לשכת עורכי הדין.

המושב עסק בשאלה מה ההבדל המשפטי בין שוחד למתנה לגיטימית לאיש ציבור.

ח"כ עו"ד רויטל סויד (המחנה הציוני) תהתה, "איך יכול להיות שאנחנו היום נמצאים במצב שאיש ציבור, הבכיר ביותר שבהם, קיבל מתנות בשווי של עשרות אלפי שקלים ומישהו בכלל מתלבט האם זה מותר או אסור? האם הא לא צריך לדווח על זה? האם הוא לא מחויב לאותו אדם שממנו קיבל את המתנות? יש יצירת דה לגיטימציה נגד המשטרה, נגד מערכת המשפט, נגד כל מי שיציב את כתב האישום מול עיניו של ראש הממשלה".

"אנחנו צריכים לתת מענה. חוץ מאמירות בומבסטיות שלא היה כלום כי אין כלום, לא שמענו שום טענה עניינית מצד ראש הממשלה. במקום שראש הממשלה יעמוד ויגיד אני סומך על מערכת השפיטה והרשויות הוא בוחר לעשות מופע אימים. ההפגנה נגד נשיאת בית המשפט העליון זה לא סתם. זה נועד להלך אימים על בית המשפט", הוסיפה סויד.

ח"כ ביטן ענה לה, "את מדברת מההדלפות של המשטרה ולא מדייקת".

השופט (בדימוס) דוד רוזן, נציב תלונות הציבור הסביר כי "הגבולות בחוק ברורים והפסיקה בהירה ומובנת, כאשר על הכל מרחפות שתי תיבות - שכל ישר וסבירות. עובד ציבור, שליח ציבור, נאמן ציבור שנוטל על עצמו את התפקיד הציבורי - צריך לעמוד בנורמה בסיסית אחת: אין מתנות. עובד ציבור אינו יכול ליטול מתנות וזו נורמה שצריכה לחייב את כולם. כל עובד ציבור צריך להיות לו ברור שהוא ומתנות לא הולכים יחד".

ח"כ ביטן אמר בתגובה לרוזן "אם הדברים היו כל כך פשוטים אז איפה כתב האישום נגד ראש הממשלה ולמה צריך עד מדינה? יותר מזה, פרקליט המדינה בכבודו ובעצמו הצהיר שתיק המתנות הוא לא כל כך פשוט ומורכב משפטית, כפי שמנסים לצייר פה".

"במשפט הפלילי אין איסור לקבל מתנות ויש לאקונה. אולי צריך לחדד ולתקן את החוק, אבל בוודאי שאי אפשר לבוא באופן רטרואקטיבי. גם שמעון פרס קיבל מתנות ביום הולדתו ואף אחד לא חקר אותו ולא הגיש נגדו כתב אישום. הפרקליטות מודה שיש בעיות בתיק הזה ובסופו של דבר לא יוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה", הוסיף ביטן.

ניצב (בדימוס) יואב סגלוביץ', לשעבר ראש אגף החקירות והמודיעין הוסיף כי "מה שראש הממשלה אמר הוא טוב אולי תקשורתית, אבל זו לא הצעה נכונה משפטית. שוו בנפשכם שמישהו באופן קבע היה נותן לי מתנות - האם הייתי יכול להישאר בתפקיד? היו קופצים ואומרים תעיפו את השוטר המשוחת הזה. דוד ביטן היה צריך לומר כאן שזו תופעה פסולה. מדובר בטובות הנאה ולא במתנות. כולם יודעים על מה מדובר וזה לא הוכחש. גם אני שואל מדוע טרם הוגש כתב אישום".

עו"ד אלי זוהר, שייצג בעבר אישי ציבור רבים ציין כי "לעובדי ציבור אסור לקבל מתנות. בזמנו של סגלוביץ' אנשים היו מקבלים מנוי לבריכה וזה היה בסדר. אז היה אמון בחברה. היום השתנו דברים, יש חברה נטולת אמון ולא מפרגנת ומתייחסת לכל קבלת פרח כניסיון להטות משפט. לא יעלה על הדעת שאנשי ציבור יקבלו מתנות כלל ועיקר. עניינית, אני מצר על כך. התוצאה היא שאיבדנו כל יחס אחד לשני ומראית העין של המתנות הופכת להיות שלילית".