"המאבק נגד החרם - על הדור הבא"

השר גלעד ארדן מתייחס לתופעת ה-BDS בועידת המשפט ומציע להקים רשת משפטנים להגנה על מדינת ישראל.

חזקי ברוך , ז' באלול תשע"ז

השר גלעד ארדן בועידת המשפט
השר גלעד ארדן בועידת המשפט
צילום: חזקי ברוך

השר ארדן: "המאבק נגד החרם - על הדור הבא"

השר גלעד ארדן מתייחס בצהריים (שלישי) לסוגיית תנועת ה-BDS והחרמות על מדינת ישראל.

במושב שעוסק בנושא במסגרת ועידת המשפט אמר ארדן, "תנועת החרם היא תנועה אנטישמית. הם לעולם לא יכירו בזכות המדינה להתקיים. חבריה לא מסתירים את זה. כשאתה מחפש מי תומך בתנועה הזו אתה מגלה את החמאס ועוד הרבה מאוד אירגונים אנטישמיים. למה המאבק הזה כל כך חשוב? כי המאבק היום נגד תנועת החרם הוא המאבק על הדור הבא".

הוא הוסיף כי "השאלה היא האם החרם הוא צעד משפטי לגיטימי או אנטישמיות מודרנית? הרי מקום המדינה היה חרם ולא היה כאן מקדונלדס או מזדה. אז מה השתנה? הכל התחיל בועידה באו"ם שהתכנסה להילחם בגזענות והפכה לגזענית בעצמה. הסבירו למה צריך לפעול לחיסול מדינת ישראל ולהשחיר אותנו".

ארדן מותח ביקרת על התנהלות מערכת המשפט בסוגיית החרמות. "לצערי בג"ץ קיצץ את הכנפים של חוק החרם ואני בטוח שהכוונות שלו היו טובות, אבל אני מסתכל על התוצאות. קיבלנו חוק שאי אפשר לעשות בו שימוש. אנחנו נציע תיקון מצומצם כדי לפעול בסנקציות נגד פעילי החרם".

הוא סיפר עוד כי בקרוב תושק בשיתוף עם עם לשכת עורכי הדין רשת משפטנים בינלאומית שמטרתה "להגן על מדינת ישראל".

שגריר ישראל באו"ם דני דנון ציין כי "באו"ם יש אובססיה אמיתית נגד מדינת ישראל. זו לא אוירה, אלא מספרים. עברו 22 החלטות נגד מדינת ישראל, רק 3 בנוגע לסוריה והחלטה אחת נגד איראן. יש פה אובססיה ואנטישמיות נגד מדינת ישראל".

"אנחנו מתמודדים היום עם חרמות - והמועצה לזכויות אדם פועלת ובונה רשימות שחורות נגד ארגונים שפועלים ברמת הגולן, יהודה ושומרון וירושלים. האו"ם הוא כבר לא מגרש המשחקים של הפלסטינים והם לא יכולים לעביר החלטות אז הם פונים לארגונים כמו אונסק"ו", אמר דנון.

דני דנון: אובססיה אמיתית נגד מדינת ישראל

העיתונאי גדעון לוי מעיתון 'הארץ' הציג דעה הפוכה. "כשישראל קוראת לחרם על איראן זה לגיטימי? ישראל מטיפה לעולם להחרים את איראן ואת חמאס. זה לגיטימי? החרם שהעולם עשה נגד דרום אפריקה היה לגיטימי? האם לחרדים מותר להחרים חנויות שמוכרות בשר לא כשר? התשובה שלי היא שחרם הוא אמצעי לגיטימי שישראל עושה בו שימוש, שישראל מטיפה לעולם לעשות בו שימוש. עכשיו השאלה הוא מתי נכון לנקוט בו. עצם השימוש בחרם הוא לגיטימי לחלוטין".