"ח"כים מנסים לעקר מתוכן את הביקורת"

"במושב הקרוב של הכנסת צפוי מוסד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור לעמוד תחת מתקפה של תיקוני חקיקה", טוען מבקר המדינה.

חזקי ברוך , ז' באלול תשע"ז

תוקף. המבקר יוסף שפירא
תוקף. המבקר יוסף שפירא
צילום: פלאש 90

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, ניצל את נאומו אחר הצהריים (שלישי) בטקס פתיחת שנת המשפט למתקפה על הצעות חוק שלטענתו מנסות לפגוע במוסד ביקורת המדינה.

"במושב הקרוב של הכנסת צפוי מוסד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור לעמוד תחת מתקפה של תיקוני חקיקה שכל מטרתם היא לצמצם את מוטת כנפיה של ביקורת המדינה ולעקרה מתוכן", טען המבקר תוך שהוא מתכוון בעיקר להצעת החוק של בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי למנוע מהמבקר לעסוק בתהליכים בשעת ביצועם.

לדבריו, "פגיעה בבית המשפט העליון ובביקורת המדינה זו פגיעה ביסודות הדמוקרטיים של מדינת ישראל, ולכך אין לתת יד".

המבקר ציין בנאומו בהומור, "מעת לעת אני מקנא קצת בחבריי עורכי הדין: כאשר הייתי עורך דין, 25% מלקוחותיי לא היו מרוצים מתוצאת הטיפול בהם. כשופט, אחוז זה הוכפל ו- 50% מהמתדיינים לא היו מרוצים מתוצאת פסקי הדין. כיום, בתפקידי כמבקר המדינה, 100% מהמבוקרים אינם מרוצים מדוחותיי. מסקנה – כמה טוב להיות עורך דין!".

לטענת המבקר, "מוסד מבקר המדינה הפך ליעד למתקפות דווקא בגלל שהוא ממלא את תפקידו באופן אפקטיבי ומיטבי. מוסד מבקר המדינה כיום הינו רלוונטי ומשפיע גם על התהליכים בזמן אמת. כפועל יוצא מכך אף זינק בלמעלה מ- 100% מספר השימועים אותם מבקשים המבוקרים לאחר שטיוטת הדוח מגיעה לידיהם".

"ישנם הטועים לחשוב שביקורת בזמן אמת מפריעה לממשלה למשול ומפריעה למקבלי ההחלטות לממש את תפקידם. אולם - נהפוך הוא; ביקורת בזמן אמת איננה סטייה מהנורמות של ביקורת מדינה ומקצוע הביקורת בכלל. ביקורת בזמן אמת נגזרת מהחובה המוסרית של 'לא תעמוד על דם רעך', וכך נוהג משרדנו עשרות שנים", הוסיף המבקר. "ביקורת בזמן אמת, היא זו שמצביעה על כשלי שוק או תוכניות שלא ניתנות למימוש".

"גבירתי שרת המשפטים – אני סמוך ובטוח שלא תיתני את ידך לפגיעה במעמדו ותפקידיו של מוסד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור. אפי יקירי – במסגרת תיקון 38 קיבלה לשכה עוה"ד את הזכות לחוות את דעתה על הצעות חוק וחקיקת משנה. זכות זו מהווה גם חובה מוסרית למנוע פגיעה, בין היתר במוסד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור, ואני בטוח שכך תנהגו, ולא ייחרת בדברי הימים שבקדנציה שלך נפגע מוסד מבקר המדינה והציבור בכללותו", חתם שפירא את דבריו.