קריאה בברסלב: בלי נשים באומן

לקראת הגעת רבבות המבקרים לאומן בראש השנה, יצאו רבני ברסלב בקריאה שלא לאפשר לנשים לפקוד את מתחם הציון בימים הנוראים

מיכל לוי , ח' באלול תשע"ז

 אומן
אומן
צילום: יעקב נעמי, פלאש 90

לקראת הגעת רבבות המבקרים לאומן בראש השנה, יצאו כמה מרבני ברסלב בקריאה שלא לאפשר לנשים לפקוד את מתחם הציון וסביבותיו במהלך הימים הנוראים.

במכתב שהופץ לחסידים כתבו הרבנים כי "בשנים האחרונות עדים אנו למצב נורא בהרס גדרי הצניעות השורר ברחובות שמסביב לציון בהם שוכנים אנשי שלומינו בימי ראש השנה הק', אשר נשים מסתובבות בתוככי הציבור הקדוש ועוסקות במקח וממכר וכדו', גם בחנויות של תשמישי קדושה או של מיני מאכל ודומיהן עומדות מוכרות ומכשילות את הרבים רח"ל.

''כמו כן יש בתי הארחה, מלוניות, וכדו' אשר נשים משרתות שם לציבור הגברים", כתבו במכתב.

"אוי לאותה בושה, (מה גם כי בהרבה מהמקרים ישנן פרוצות במקומות אלו רח"ל) וידוע גודל סכנת הגוף והנפש שמעמידים את כולנו בכך כמחז"ל 'אמר רבי שמלאי כל מקום שאתה מוצא זנות אנדרלמוסיא באה' כו' (מד"ר ויקרא פ' כג פ' ט') והכתוב אומר – 'והיה מחניך קדוש ולא יראה בך ערות דבר ושב מאחריך' (דברים כג), והצער הגדול והיסורים הנוראים שנגרמים להצדיק בכך בוודאי אין לשער כמובא בליקוטי מוהר"ן עד כמה מקפיד הצדיק על שמץ של פגם בקדושה ק"ו באיסורים חמורים בקדושה וצניעות רח"ל".

במכתבם הציגו הרבנים מספר הוראות לבעלי החנויות באיזור מתחם קברו של רבי נחמן. "בעלי החנויות והמלוניות וכדו' אסור להם להעסיק נשים הן יהודיות והן נכריות לשרת את הלקוחות; חנות או בית הארחה שנשים משרתות שם, אין לקנות או להתארח שם; בכל ימי התקבצות אנ"ש לא תימצא שום אשה כולל אלו המתגוררות באומן בכל שטח הרחובות - - הסמוכים לציון הק', מקום בו נמצאים גברים".