ייסגר התיק נגד הנאצי לשעבר

התביעה בגרמניה הודיעה כי הוברט זפקה בן ה-96 שסייע לרצח 3681 יהודיים באושוויץ, אינו כשיר לעמוד לדין עקב מצב בריאותו.

ניסן צור , י"א באלול תשע"ז

אושוויץ
אושוויץ
צילום: רויטרס

לאחר חודשים ארוכים של המתנה, הודיעה התביעה בגרמניה כי החליטה לבטל את כתב התביעה נגד הוברט זפקה, 96, ששירת במחנה ההשמדה הגרמני לשעבר אושוויץ-בירקנאו, בעקבות מצב בריאותו הרעוע.

לדברי התביעה, זפקה סובל ממחלת השכחה, לחץ דם גבוה ומחשבות אובדניות, ולאחר שנבדק מספר פעמים על ידי מומחי רפואה בחודשים האחרונים נמצא כי אינו כשיר לעמוד לדין.

זפקה שירת בשנת 1944 במחנה ההשמדה אושוויץ-בירנקאו והואשם כי סייע לרציחתם של 3681 בני אדם, מרביתם אסירים יהודיים. "הדמנציה ממנה סובל זפקה הגיעה למצב חמור כל כך, עד כי אינו מסוגל עוד להעריך את האינטרסים שלו או להעניק עדות כלשהי, בתוך או מחוץ לבית המשפט", אמר סטפן אורבנק, דובר התביעה בגרמניה.

התביעה הראשונית נגד זפקה הוגשה בחודש פברואר 2016 על ידי התביעה בעיר נוירוברנדנבורג, אולם תחילת המשפט נדחתה שלוש פעמים עקב מצבו הרפואי של זפקה. בחודש יוני האחרון הוחלפו שלושה מהשופטים שאמורים היו לנהל את המשפט, לאחר שבני משפחותיהם של קורבנות אושוויץ-בירקנאו טענו כי "השופטים היו מוטים לטובת זפקה".

בעקבות הדחיות החוזרות ונשנות, האשימה וועדת אושוויץ הבינלאומית את התביעה הגרמנית ב"אי עמידה גמורה בנסיון להגיע להכרעה בתיק נגד זפקה".

עם זאת, אחד מעורכי הדין המייצג שניים מהתובעים נגד זפקה, שאימם נרצחה באושוויץ במהלך השואה, אמר כי ההחלטה לסגור את התיק בעקבות מצב בריאותו של זפקה "עומדת בתנאי החוק".