הדתה במערכת החינוך? פחות ממה שדמיינת

צוות בדיקה חיצוני שהוקם בהנחיית שר החינוך גילה כי מתוך 57 ספרי לימוד התגלו משפטים בודדים השנויים במחלוקת בשישה ספרי לימוד בלבד.

חיים לב , י"ד באלול תשע"ז

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

צוות בדיקה חיצוני שהוקם בהנחיית שר החינוך נפתלי בנט מגלה כי מתוך 57 ספרי לימוד, התגלו משפטים בודדים השנויים במחלוקת בשhשה ספרי לימוד בלבד. כך דווח הבוקר (ג') בעיתון 'ישראל היום'.

מאחורי הדרישה לבדיקת ספרי הלימוד עומד פורום ההורים החילוני שטען כי יש הדתה בבתי הספר. במשרד החינוך הודיעו כי התיקונים כבר בוצעו בגרסאות האינטרנטיות של ספרי הלימוד ובהמשך יתוקנו גם המהדורות המודפסות.

והיכן אותרה ההדתה שיצרה סערה ציבורית גדולה בחודשים האחרונים? מהם השינויים שיבוצעו? למשל בספר "העיקר שהבנו" לתלמידי כיתה ג' נאמר כי "ביום הכיפורים עלינו לבקש כפרה".

לטענת הפורום החילוני יש לציין כי מדובר כי במנהג שאומץ על ידי "על פי המסורת" ולא לתארו כ'ציווי'. בספר אחר נאמר כי "אנו מצווים ב־613 מצוות" ולבקשת פורום ההורים ייכתב תחת זאת "ביהדות יש 613 מצוות".

"למעשה נבדקו על ידינו 80 ספרי לימוד מתוך מאות ספרים קיימים. בחלק מהמקרים יש חומרים שלדעתנו אין להם מקום בחינוך החילוני, אך אנחנו לא שוללים שימוש במקורות יהודיים במקומות הרלוונטיים", צוטטה אסנת סברון, מנהלת התחום הפדגוגי בפורום ההורים החילוני.

לקראת פתיחת שנת הלימודים חזר שר החינוך בנט וטען כי אין הדתה בתי הספר הממלכתיים. "איני רואה הדתה", אמר בוועדת החינוך של הכנסת. "מה שיש זה מחויבות עזה לתת לכל ילד במדינת ישראל מטען ערכי, שהוא יכיר את המורשת המופלאה של העם שלנו ושל האומה שלנו, אלפי שנים אחורה וקדימה.

''אני רוצה שכל ילד בישראל ידע מה זה קידוש, מה זה ליל הגשרים, מי זה טשרניחובסקי, מי זה הרמב"ם ומהי הבדלה. אני גאה בתוכנית הזו", הדגיש בנט.