המאבק על הכדורגל בשבת צובר תאוצה

אחרי שנחשף על הדיל הנרקם בין חיים כץ ונתניהו, במועצת הרבנות הראשית לישראל הודיעו כי לא יוותרו. "באר שבע מצליחה בזכות השבת"

נרי וייס , י"ד באלול תשע"ז

הרב יהודה דרעי
הרב יהודה דרעי
וידאו סיטי אשקלון

המאבק על משחקי הכדורגל בשבת צובר תאוצה. אחרי מכתבו של ח"כ בצלאל סמוטריץ' מ'הבית היהודי', ודבריו אמש של השר אורי אריאל בכנס ״מעלין בקודש״ בבית הרב קוק בירושלים, גם מועצת הרבנות הראשית לישראל נכנסה לסיפור.

בישיבה שקיימה אתמול מועצת הרבנות הראשית לישראל יצאו חבריה בתוקף כנגד כוונתו של ראש הממשלה נתניהו להתיר בצו מיוחד את משחקי הכדורגל בשבת.

מי שהוביל את הנושא בישיבה היה רבה של העיר באר שבע, הרב יהודה דרעי, שאמר כי "צריך לצאת בקריאה לחברי הכנסת החרדים שלא יוותרו בשום אופן במאבק על השבת".

הרב דרעי, אחיו של שר הפנים ויו"ר ש"ס, אריה דרעי שמונע כרגע את ההיתר למשחקי הכדורגל בשבת מתוקף תפקידו, הוסיף כי, "אסור שהרבנות תשתוק על זה. אנחנו יכולים לקנות את עולמנו בשעה אחת אם נצליח למנוע את זה". לדבריו, הצלחתה של האלופה מעירו, הפועל באר שבע, היא בזכות שמירת השבת. "בבאר שבע אין משחקים בשבת בשנתיים האחרונות, ומאז כל הזמן מצליחים".

במועצת הרבנות הראשית חוששים מחילול שבת המוני שייגרם כתוצאה מההיתר עליו עמל רבות נתניהו, שכן מדובר במשחקים אשר ישודרו ברדיו ובטלוויזיה, וכן העסקתם של אלפי אנשים מסביב למשחק במהלך יום המנוחה.

גם הרב הראשי הספרדי, הרב יצחק יוסף, התייחס בשיעורו השבועי במוצאי השבת לסוגיה, כשאמר כי היתר משחקי הכדורגל בשבת "יותר גרוע מהרכבת", לדבריו, "ברכבת זה רק פועלים. במשחקי הכדורגל מדובר בכל הספרדים שלנו שייכשלו".

בעמותת "ישראל חופשית", הפועלת למען הפרדת שירותי הדת מהמדינה והבטחת החופש במרחב הציבורי, הגיבו בחשבון הפייסבוק שלהם לדברי הרב יוסף כשכתבו, "אנחנו מבטיחים לרב יוסף שלא רק שיהיה כדורגל בשבת, אלא גם יהיו אוטובוסים בשבת שיביאו את הילדים, הנוער והאוהדים למגרשים".

לדברי ראשי העמותה, "ראש הממשלה נתניהו ושרת התרבות והספורט מירי רגב יודעים שכדורגל בשבת זה קונצנזוס. כדורגל בשבת זה פנאי ישראלי, כדורגל בשבת זו שבת ישראלית".

"הציבור הישראלי רואה במנהיגיו האחראיים הבלעדיים לשמירה על הכדורגל בשבת, ואנחנו דורשים משניהם להתייצב לצד האוהדים, ההורים והמשפחות - ולהתחייב שאף אחד לא ייגע בסמל הזה של השבת של רוב הציבור בישראל".

עוד אמרו ראשי העמותה הפועלת למען הכדורגל בשבת בין היתר, "נתניהו ורגב צריכים להחליט את מי הם מייצגים - את המיעוט הקטן או את הרוב הענק. הציבור יראה וישפוט. אנחנו פה כדי לדאוג שהעסק הזה לא ייסגר בשקט בחדרים אפלים רחוק מהעין ומביקורת ציבורית".

לסיכום אמרו ב'ישראל חופשית', "מי שחושב שאפשר לוותר על סמל ישראלי כמו משחקי הכדורגל בשבת בלי מאבק, לא מבין מול מה הוא עומד".

כזכור, סוגיית הכדורגל בשבת החלה בעקבות עתירה שהוגשה לבג"ץ על ידי "התנועה למדינה יהודית", בשמם של שחקני כדורגל דתיים ומסורתיים שביקשו לאסור את המשחקים בשבת. בין היתר נטען כי לפעילות ענף הכדורגל אין היתר עבודה חוקי מטעם המדינה, ובעוד שבועיים, ב-18 בספטמבר יתקיים הדיון בעתירה בו יצטרכו שופטי בג"ץ להכריע - האם משחקי הכדורגל לא יתקיימו עוד בשבת.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il