כישלון: ישראל הודחה מהיורובאסקט

הנבחרת הישראלית שהייתה חייבת ניצחון בכדי לא לסיים את דרכה באליפות אותה היא מארחת, הפסידה לגיאורגיה בהארכה 104:91 והודחה

נרי וייס , י"ד באלול תשע"ז

כספי והאוול הערב מול גיאורגיה
כספי והאוול הערב מול גיאורגיה
צילום: FIBA

כישלון. אין הגדרה אחרת לסיום המאכזב שהתרחש הערב (שלישי) בהיכל מנורה מבטחים שבתל אביב.

אחרי הניצחון הדרמטי בתוצאה 80:82 על נבחרת גרמניה במשחק הקודם, נבחרת ישראל שמארחת לראשונה בתולדותיה את אליפות אירופה בכדורסל, היורובאסקט, רצתה להשיג ניצחון שני ברציפות שיקרב אותה משמעותית אל עבר ההעפלה לשלב שמינית הגמר שיתקיים באיסטנבול שבטורקיה.

התבוסות הקשות לליטא ואיטליה בפתיחת האליפות, יחד עם העובדה כי בשל ניצחון גרמניה על איטליה מוקדם יותר הערב עלולה הנבחרת הישראלית לסיים את דרכה באליפות מוקדם מהצפוי - הביאה אמנם לפתיחה חזקה של הבחורים הישראליים מול נבחרת גיאורגיה המפתיעה שניצחה את נבחרת ליטא החזקה במשחק הראשון בטורניר.

אבל ללא ריצ'ארד האוול ברגעי ההכרעה כשזה סיים את המשחק עם חמש עבירות מוקדם, וללא קליעות מחוץ לקשת השלוש, הפסידה הנבחרת הישראלית שקלעה 2 נקודות בלבד בהארכה בתוצאה 104:91, וסיימה בכך את דרכה באליפות אירופה אותה היא מארחת לראשונה בתולדותיה. מי יודע מתי תיווצר עוד הזדמנות שכזו.

ריצ'ארד האוול המשיך בתצוגת הענק שלו מהמשחק מול גרמניה, כשקלע 5 נקודות מהירות לזכות ישראל, אבל הגיאורגים עם שנגליה ופאצ'וליה, חברו של עומרי כספי לקבוצת גולדן סטייט אלופת ליגת ה-NBA, נשארו במשחק ולאחר 10 דקות הראה לוח התוצאות 21:22 לזכות המארחים מישראל.

בניגוד למשחקים הקודמים, הפעם מאמן הנבחרת הישראלית ארז אדלשטיין נתן דקות משחק לשחקני הספסל מוקדם מהצפוי ואלה גמלו לו על כך, כשעוז בלייזר קלע 5 נקודות רצופות שהגדילו את ההפרש ל-31:38.

ההגנה של האורחים מגיאורגיה נעלמה כלא הייתה והישראלים מיהרו לנצל זאת כדי להגדיל את ההפרש ל-33:42, עד שמטח שלשות של האורחים הוריד את שתי הקבוצות להפסקת המחצית עם הפרש מזערי, 47:49 לזכות הישראלים.

ללא האוול שירד לחדר ההלבשה בשל חשש לזעזוע מוח, סיפקה הנבחרת הישראלית את הרבע השלישי הטוב ביותר שלה במהלך האליפות, זאת למרות שירדה ממנו כשהיא ביתרון בן 3 נקודות בלבד, עם 70:67.

הרבע הרביעי הלך ונהיה צמוד יותר ויותר ככל שהדקות נקפו. הגיאורגים שהצליחו להפוך את התוצאה כבר הובילו ב-4, עד שנקודות של ליאור אליהו וגל מקל הפכו שוב את התוצאה.

הנבחרת הישראלית כבר הייתה במרחק התקפה אחת מניצחון אבל איבוד כדור שלהם ושלשה של האורחים מנגד הביאה ל-89:87 לזכות הגיאורגים, 11 שניות לסיום הזמן החוקי. כספי במהלך לבד השווה את התוצאה, 6 שניות לסיום ושלח את שתי הקבוצות להארכה.

אחרי משחק צמוד לכל אורך הדרך, בהארכה על הפרקט הייתה נבחרת אחת וזו האורחת מגיאורגיה. הלחץ נתן את אותותיו על הנבחרת הישראלית שקלעה רק 2 נקודות, ובסיום הפסידה 104:91.

על אף שנותר עוד משחק אחד בשלב הבתים, מחר מול אוקראינה, תסיים הנבחרת הישראלית את דרכה מוקדם מהצפוי, זאת לאחר הניצחון של נבחרת גרמניה על איטליה מוקדם יותר היום.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il