אנדרטה לנרצחי הטבח במינכן

נשיא המדינה ריבלין יחנוך היום במינכן יחד עם נשיא גרמניה את האנדרטה לזכר נרצחי הטבח באולימפיאדה שהתקיימה בעיר.

ניסן צור , ט"ו באלול תשע"ז

אזכרה לנרצחי מינכן
אזכרה לנרצחי מינכן
צילום: SA'AR YA'ACOV לע"מ

נשיא המדינה ראובן ריבלין יחנוך היום (רביעי) את האנדרטה שהוקמה הפארק האולימפי במינכן לזכרם של 11 הספורטאים הישראלים שנרצחו באולימפיאדת מינכן 1972.

ריבלין יחנוך את האנדרטה החדשה יחד עם נשיא גרמניה פרנק וולטר שטיינמאייר ובכירים נוספים בממשלת גרמניה, כאשר גם בני משפחותיהם של הספורטאים שנרצחו הגיעו לגרמניה על מנת לקחת חלק בטקס.

על הקמת האנדרטה, הראשונה מסוגה בגרמניה לזכרם של הספורטאים הישראלים, הייתה אחראית ממשלת בוואריה שמימנה אותה בסכום של 2.35 מיליון יורו, יחד עם הוועד האולימפי הבינלאומי.

שר התרבות הבווארי, לודוויג ספאנל, אמר לקראת הטקס כי "רצינו להעניק לקורבנות בחזרה את זהותם בעיני הציבור". על העובדה כי לממשלת בוואריה לקח 45 שנים להקים את האנדרטה אמר ספאנל "זה מאוחר, אבל לא מאוחר מדי".

האנדרטה כוללת בתוכה את הביוגרפיה של 11 הספורטאים הישראלים, וכן פריטים אישיים ששימשו את הספורטאים ומכתבים ששלחו חלקם לבני משפחותיהם בארץ לפני הטבח הנורא. האנדרטה מוצגת בשלוש שפות – עברית, גרמנית ואנגלית.

אנקי שפיצר, שבעלה אנדריי היה מאמן נבחרת הסיף ואחד מקורבנות הפיגוע שביצעו אנשי "ספטמבר השחור" באולימפיאדת מינכן, אמרה בראיון ל"ניו יורק טיימס" כי היא מאושרת מהחלטת גרמניה לכבד את זכרם של הקורבנות 45 שנים אחרי הטבח. "אין אנשים יותר מאושרים ושמחים מאיתנו. זה לקח 45 שנים, אבל כפי שאני אומרת לילדים שלי: אם יש לכם חלום, רדפו אחריו אם אתם חושבים שהוא צודק", אמרה שפיצר.