אם החורף הבא יהיה שחון, אנחנו בצרה

דובר רשות המים לערוץ 7: "אם חלילה החורף הבא יהיה דומה לחורף שעברנו אנחנו נהיה בצרה צרורה מבחינת מקורות המים".

בני טוקר , י"ז באלול תשע"ז

הכינרת
הכינרת
צילום: דוברות המשטרה

כמות המים שנוספה לכנרת בחודש שעבר היא הנמוכה ביותר ביחס לחודשי אוגוסט במאה השנים האחרונות – כך לפי נתוני השירות ההידרולוגי.

אחרי ארבע שנים רצופות של מיעוט גשמים, רשות המים מעריכה כי שנה נוספת של מיעוט משקעים באזור תוריד את מפלס האגם לשפל חסר תקדים בקיץ הבא. בחודש שעבר ירד מפלס האגם ב-27.5 ס"מ והתקרב לשיעור של 90 ס"מ מתחת לקו האדום התחתון.

דובר רשות המים אורי שור מקווה שהתחזיות לחורף הבא ישתנו והכנרת תתאושש, "ארבע השנים האחרונות היו שחונות בעיקר בצפון ומצב מקורות המים מאוד לא טוב, אנחנו שוברים שיאים שליליים בכנרת ובמקומות נוספים.

''לפי התחזיות שלנו ובמודלים לגבי פתיחת החורף הקרוב, הפתיחה אמורה להיות חלשה, אני מקווה שזו טעות אבל אם חלילה החורף הבא יהיה דומה לחורף שעברנו אנחנו נהיה בצרה צרורה מבחינת מקורות המים".

לדבריו ישראל לא מתייבשת ממים כפי שהיה בעבר, אך אם הכנרת נפגעת גם הטבע נפגע, "נכון שבזכות ההיערכות של רשות המים והקמת מתקני התפלה אז לכולנו יש מים בבתים ואנחנו לא חוזרים למצב שישראל מתייבשת, אבל בהיעדר גשמי ברכה כל הירוק שמסביבנו - הטבע והחקלאות נפגעים קשה מאוד.

''בחודש אוגוסט למשל שברנו שיא שלילי של הרבה יותר מים שיצאו מהכנרת לעומת מים שנכנסו וזה לא כתוצאה משאיבה, כי בשנתיים האחרונות אנחנו כמעט ולא שואבים מהכנרת. היציאה היא בעיקר בהתאיידות. ככל שהמפלס יורד כך רמת המליחות עולה וזה עלול להשפיע על כל החיים באגם, וגם האגם עלול להיפסל לשתייה".

אורי שור מקווה שהתפילות לגשמים יתקבלו, "אנחנו מקווים לחורף יותר טוב ובמקביל אנחנו מתגברים ומביאים יותר מים ממקורות לצפון. מאז ומתמיד הצפון היה אזור ברוך גשמים ודווקא הדרום היה מדברי. משהו השתנה. אני לא יודע אם זה התחממות כדור הארץ או איזה משהו מחזורי אבל אחרי 4 שנים שחונות אם זה ימשיך אנחנו נהיה בבעיה שנצטרך לדעת איך להתמודד איתה".