תרמה את עיזבונה ליתומי פיגועים

ד"ר פולנסקה, ניצולת שואה ערירית, נפטרה בגיל 90 וציוותה את הונה לילדים ששני הוריהם נהרגו בפיגועי טרור. מנהלת העיזבון מספרת.

שמעון כהן , ט"ז באלול תשע"ז

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: נסיון, פסיפסטוען....

ביומן ערוץ 7 הבאנו את סיפורה של רופאה ניצולת שואה שנפטרה כשהיא ערירית ובחרה להקדיש את כל הונה לטובת יתומים מפיגועי טרור ששני הוריהם נרצחו. שוחחנו עם מנהלת הקרן לזכרה של הרופאה, ד"ר מריה פולנסקה, עורכת הדין עפרה זיו.

"הכרתי אותה כעשר שנים לפני פטירתה. ניצולת שואה, רופאה מאוד מסורה לילדים בגבעתיים, חשוכת ילדים. היא נפטרה בגיל תשעים, כעשר שנים לפני פטירתה קראה לי לערוך את צוואתה וביקשה להעביר את הונה לילדים שננטשו ולילדים ששני הוריהם נהרגו בפעולות איבה. היא מינתה אותי כמנהלת עזבונה. לאחר פטירתה מכרתי את דירת מגוריה ואספתי את הכספים והקרן עומדת כיום לרשותם של ילדים ששני הוריהם נהרגו בפעולות איבה".

עו"ד זיו מספרת כי מאז הוקמה הקרן היא מגיעה אל הילדים ומעבירה להם את הסיוע הכספי מכספי הקרן ובמקביל פנתה לבית המשפט בבקשה להרחבת המונח 'ילדים ששני הוריהם נהרגו' ולהחיל אותו גם על ילדים שהם עצמם נפגעו או שהורה אחד שלהם נפגע "כי גם הם צריכים את העזרה", כלשונה.

הדיון בבקשתה של זיו יתקיים בבית המשפט המחוזי בתל אביב ביום ראשון הקרוב, ולדבריה ללא החלטה של בית המשט המאפשרת את הרחבת ההגדרה לא תוכל להעביר את הסכומים שניתן להעביר גם לילדים נוספים כפי שהיא מאמינה שד"ר פולנסקה הייתה רוצה.

כשנשאלה אם לא עשויה להיווצר בעייתיות משפטית בשינוי המשמעות הראשונית של כוונת הד"ר פונלסקה המנוחה, שינוי שיהיה בו כדי לצמצם את היקף הסכום שאותו ניתן יהיה להעביר ליתומים העומדים בהגדרה הראשונית, משיבה עו"ד זיו ומספרת כי "יש מספיק כסף בקרן כדי להרחיב את המעגל וכדי להטיב עם ילדים שאחד מהוריהם נפגע, כי כשאחד ההורים נפגעים כל התא המשפחתי נפגע והילדים סובלים. ברור לי שאם היו שואלים אותה היום אם זה רצונה אני בטוחה שהיא הייתה מסכימה לכך".

זיו מוסיפה ומציינת כי את החלטתה לצוות את הונה דווקא לילדים שכאלה נבעה מפיגוע ספציפי שאירע זמן קצר קודם לכן, ובעקבותיו ביקשה ממנה לערוך את רישום הצוואה באופן שכזה, ולהערכתה, מתוך היכרות עם ד"ר פונלנסקה, זה היה גם רצונה.

יצוין כי במקביל לניהול קרן עזבונה של פולנסקה מקיימת עו"ד זיו גם אירועי הנצחה לדמותה. הד"ר המנוחה ביקשה טרם מותה שיערכו לה מעין יום הולדת מדי שנה, ועו"ד זיו מתכוונת לקיים לה ברוח זו אזכרה ביום פטירתה. כמו כן היא מספרת כי היא מקפידה להזכיר את שמה ולספר על אישיותה של ד"ר פונלסקה באירועים מיוחדים כדוגמת חגיגת בר המצווה המשותפת לילדים בנים למשפחות נפגעי הטרור.

את דבירה חותמת עו"ד זיו בהדגשת חשיבות טיפוח הפילנטרופיה הפנימית בארץ. לדבריה בעוד רבים מעדיפים לשנורר כספים מעבר לים, בעיקר אצל האמריקאים, יש די אנשים בעלי ממון בישראל שבאפשרותם לתרום למטרות חשובות במקביל להנצחתם האישית.