גל פניות ל"יד לאחים"

רצח מיכל חלימי ותהילה נגר ז"ל בידי ערבים שהיו עימן בקשר הוביל לגל פניות לעמותה, העוסקת בין היתר במאבק בטמיעה.

ערוץ 7 , ט"ז באלול תשע"ז

צוות יד לאחים בפעולה. ארכיון
צוות יד לאחים בפעולה. ארכיון
צילום: יד לאחים

גל גובר של פניות לעמותת "יד לאחים" בתקופה האחרונה. בעקבות מקרי הרצח של תהילה נגר ומיכל חלימי ז"ל בידי ערבים שהיו עימן בקשר מגיעות לעמותה פניות רבות המדווחות על קשרים מסוכנים בין צעירות יהודיות לבני מיעוטים.

הפונים הינם לרוב בני משפחה או חברות של אותן צעירות שזיהו סימנים מקדימים דומים וחוששים לחיי הצעירה. לאחר בירור מעמיק, מנסים בעמותה ליצור קשר עם אותן צעירות ולהציע סיוע וליווי אישי. לאחר מכן, צעירה המוכנה לשתף פעולה נפגשת עם עו"סית במקום שלא יהווה סיכון עבורן. בעקבות הפגישה מתקבלת החלטה משותפת להמשך הדרך.

הצעירות ממשיכות להיות מלוות ע"י הארגון בשיחות ומפגשים קבועים עם העוס"ית, ובמקרים מסוימים הארגון פועל לחלץ אותן ולהביאן לדירת מסתור עד ליציאה לדרך חדשה. במקביל, נבנית תכנית שיקום פרטנית לכל צעירה ולילדיה שנמשכת במשך שנים.

בעמותה מדגישים, "החילוץ הוא רק ההתחלה אבל ההמשך לטווח רחוק זו מעטפת שאנו עוטפים את המקרה, מייעוץ משפטי וחינוך לילדים ועד מציאת מקום עבודה וקהילה תומכת, זה חיבוק ארוך שמניב תוצאות מבורכות".

רכזת אינטייק בעמותה שורי קוסטליץ: "לעיתים נראה כי ישנו איזה ספר חוקים וטיפים בנושא איך להצליח עם בת זוג יהודיה. לרוב בתחילה הקשר מאד אינטנסיבי , הרבה מתנות ותשומת לב, חיזור מאסיבי שמהר מאד הופך להיות חיזור אלים. הרגע בו חל המפנה בקשר הוא הרגע בו הבחור מרגיש שהבחורה הופכת להיות שלו. זה קורה כשהמשפחה מנתקת קשר איתה, כשהם עוברים לגור יחד, כשנולד הילד הראשון וכו. אנו מבקשים שכל מי שמזהה סימן מעיד או קושי מסוים- שיפנה אלינו באופן מייד ואנו נפעל באופן מיידי לסייע".