בשבע מהדורה דיגיטלית

החזרה בתשובה של השיח הימני

בעוד ההתיישבות התרכזה בפרקטיקה, השיח המדיני-ימני הלך ונזנח. בימים אלו מתחיל מהלך שמתקן את החסר. דעה

סוזי דים , ט"ז באלול תשע"ז

החלה לשדרג את השיח המדיני שמועבר לאורחיה הדיפלומטיים. ציפי חוטובלי
החלה לשדרג את השיח המדיני שמועבר לאורחיה הדיפלומטיים. ציפי חוטובלי
צילום: פלאש 90

כדוברת מטות הערים למען ארץ ישראל, מטרידה אותי מאוד התמקדותו של מחנה הימין ב'שולחן ערוך' הלאומי, קרי: הפרקטיקה - ההתיישבות, על חשבון ה'תלמוד' הלאומי, קרי: השיח המדיני.

שולחן ערוך הוא הפרקטיקה. במונחים לאומיים מדובר בפיתוח ההתיישבות, הביטחון והכלכלה. כיום כמעט כל הציבור נמצא בימין. חשיבות ההתיישבות, במיוחד ביהודה ושומרון, ברורה לכול. לא שהמחנה הלאומי מקיים כל מה שכתוב ב'שולחן ערוך' שלו, אבל לפחות זאת המטרה. חברי כנסת ושרים נוהרים ליישובים ולמאחזים כדי לתמוך ולהרגיש חלק.

ובינתיים, מה מוזנח? ה'גמרא' - השיח. מה אכפת לנו מפטפוטים מדיניים עקרים, כך כולנו מתרצים לעצמנו - העיקר הפרקטיקה! שנפרוץ סוף סוף קדימה ונגשים את תנופת הבנייה המיוחלת, שנפתח בדחיפות את האזורים שהאומה הערבית חומדת כאמצעי שליטה על גוש דן (המרכז הכלכלי) וירושלים.

שכחנו, ושמא מעולם לא ידענו, מדוע חשוב ה'תלמוד' הלאומי. הגמרא היא התשתית האינטלקטואלית שעליה מושתתים כל מעשינו כיהודים. בדומה, השיח המדיני המוזנח הוא התשתית שבעזרתה נגיע סוף סוף לתנופת הבנייה, התכנון והחקיקה הנדרשת כדי לנרמל את יהודה ושומרון.

בעיה: השיח המדיני מתנהל באנגלית. מי במחנה הלאומי שולט באנגלית? מעטים, כפי שנפתלי בנט ציין שוב רק השבוע. ואילו בשמאל שולטים באנגלית יותר. רק צד אחד זונח את ה'גמרא' מפאת אי-ידיעת השפה. לכן השיח הדיפלומטי כיום שמאלני ומסוכן כל כך.

בשורה בפי. באלול, חודש תיקון המידות, הולך ומתקדם תיקון השיח הדיפלומטי. למשל: עד עתה, בדסק חו"ל של מועצת יש"ע לא הוקדשה די מחשבה לשאלה מה ייאמר ועל ידי מי. גורמים נכבדים ביקשו את מוצא פינו באמצעות הדסק, ולא השגחנו בנעשה כלל, לא בדקנו אם הוא משרת את ערכי ההתיישבות. בימים אלה החל תיקון עמוק, בחסות אישי ציבור משמעותיים, שיברר מה ייאמר בדסק חו"ל ומה אסור שייאמר.

גם בזירה הפרלמנטרית, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין התבקש לבחון אם לגבש שיח מדיני מתוקן שיועבר, בגיבוי ניירות עמדה מתאימים, לידי שועי עולם הזורמים כל העת לירושלים. עד כה לא היה נהוג להגן על חוקיות ההתיישבות לפי החוק הבינלאומי, אך ייתכן שהתיקון בדרך, בחסות אדלשטיין. ובמשרד החוץ, סגנית השר חוטובלי החלה לשדרג את השיח המדיני שמועבר לאורחיה הדיפלומטיים.

ייתכן שבשנת תשע"ח השיח המדיני שלנו יחזור בתשובה, ושוב יגן ברצינות על תקומת ישראל ושמה הטוב בעולם. המשך יבוא. שנה טובה!