חדש על מדף הספרים

ספרים חדשים יצאו בימים האחרונים. בין הספרים, לוחמי הסתר, הפרשה, רבי שלמה קרליבך, בישול ועוד

קובי פינקלר , ט"ז באלול תשע"ז

הפרשה
הפרשה
צילום: יחצ

הוצאות הספרים השונות, מתכננות את הוצאת הספרים הטובים שלהם, לקראת שבוע הספר, פסח וכמובן לימים אלו של תחילת השנה.

ריכזנו עבורכם את הספרים המתאימים.

לוחמי הסתר- המודיעין הישראלי – מבט מבפנים

איך הגיע המודיעין הישראלי להישג הבינלאומי המרשים של מידע מדויק לתקיפה בהפתעה בששת הימים? כיצד הצליח המוסד לגייס טייס עיראקי ולהביאו עם מיג 21 - לישראל ולשירותי המודיעין במערב? כיצד גדלה יחידה 8200 למה שהיא כיום? מי הקים את סיירת מטכ"ל ויחידות מיוחדות אחרות בשירותי המודיעין? איך בנה השב"כ מערכת אבטחה בחו"ל? כיצד נערך המודיעין למציאת סימנים מעידים לשלום? מהם דפוסי הפעולה של ארגוני המודיעין כקהילה?

על שאלות אלה ועל מאות אחרות עונה הספר לוחמי הסתר, פרי מחקרו של אפרים לפיד. יחד עם סיפור הצלחותיה הרבות של קהילת המודיעין הישראלית, הספר אינו נרתע מחשיפה מלאה של הכישלונות.

כן כולל הספר נספחים מיוחדים על מושגי יסוד מודיעיניים, קיצורים וראשי תיבות, תאריכון של אירועי מודיעין בתולדות המדינה עד ימינו ועוד.

לוחמי הסתר
צילום:ידיעות

הילד הזה

עין עירון, דואר כרכור – פרקי ילדות ונעורים- פכים קטנים וגדולים מחיי הכפר ומחיי הילדים בימים ההם

הילד הזה עם עובד

34 ספרים כתב יהודה אטלס ובכל פעם לחו לא נס וסיפוריו תופסים את כולם.

יהיו אלו המבוגרים שזוכרים את חמשת הספרים של "הילד הזה הוא אני", יהיו אלו דור הביניים שזוכרים את "סימן שאני גדול", והקטנים את "הבטן של אמא".

עכשיו, בשלהי השנה, חוזר אטלס אל ימי ילדותו ונערותו במושב עין עירון ובמושבה הסמוכה כרכור, המקור שממנו נשאבו רבים משירי והילד הזה הוא אני. בקול צלול, חם ומלא הומור, ללא שיפוטיות, הוא משרטט פכים קטנים וגדולים מחיי הכפר ומחיי הילדים בימים ההם: משחקים, יחסים עם הורים, אוכל, אירועים, חברים, לימודים, עבודה, ספרים – מה שהיה.

בין הסיפורים שמביא הפעם אטלס: חמש מאות אפרוחים במטבח החדש, תיזהר שלא תפיל את העט על הציפורן!, לבית ספר – על גב החמור ( כן פעם ההורים לא הקפיצו את הילדים בכל פעם אל הגן ,לחוגים או לבית הספר..), ואם כבר עוסקים בתוך בית הספר, אז גם הסיפור פרוטקשן בכיתה ב', תעמוד בפינה עם הפנים אל הקיר! ( היכן משרד החינוך??) ועוד סיפורים.

את כל הסיפורים הללו מספר אטלס דרך עיניו ומבעד לרגשותיו של הילד והנער שהיה, כשהוא מוסיף לעתים הארות ותובנות של בוגר.

בסיפוריו נמהלים עצב ושמחה, דבש ועוקץ, מר ומתוק – כמו בחיים. מכלל הזיכרונות של הספר החדש, הילד הזה עולה תמונה של ההוויה שעיצבה את הדור של טרם המדינה ושל העשור הראשון לקיומה.

אם נזכור שבמרוצת הזמן אמנם התנאים החיצוניים משתנים אך לא בני האדם, נוכל להבין שבמובנים רבים הילד הזה הוא כולנו.

גם בגיל הנושק לשמונים הספרים והסיפורים מעלים חיוך ונותנים הרגשה טובה שאנו בעתם ילדים של העולם.

פשוט טעים לשבת

לאחר ההצלחה הגדולה של סדרת "פשוט טעים" – סדרת ספרי בישול המאגדת בתוכה מתכונים פשוטים, טעימים ומשמחים, רואה אור ספר נוסף בסדרה, והפעם – ספר שכולו מאכלי שבת מענגים.

זו הזדמנות מיוחדת לבוא ולהתארח בשולחן השבת של השפית המוכשרת אביגיל מייזליק, לפגוש את כל להיטי השבת האהובים בביתה - חלות מסוגים שונים, סלטים מענגים, דגים עשירי רוטב ותבשלים מעלי ניחוח לצד חמין וסחינה.

כמו בספריה הקודמים, מצליחה אביגיל מייזליק לרענן את מלאי המתכונים השבתי עם מנות חדשות, פשוטות, מחומרים זמינים ותהליכים ברורים. דני ספרים.

פשוט טעים לשבת
צילום:יחצ דני ספרים

פרשת השבוע לילדים

אמילי עמרוסי בפרויקט מרגש וצבעוני –הפרשה

כֵּיף לִקְרֹא סִפּוּר עִם אַבָּא אוֹ עִם אִמָּא, בְּשַׁבָּת בַּבֹּקֶר אוֹ לִפְנֵי הַשֵּׁנָה.
לְהַרְגִּישׁ גּוּף נוֹשֵׁם וְאוֹהֵב, לַעֲקֹב אַחַר הָאִיּוּרִים, לְדַמְיֵן עוֹלָמוֹת עַתִּיקִים. כֵּיף לְגַלּוֹת אֶת הַסִּפּוּר שֶׁלָּנוּ.

פָּרָשַׁת הַשָּׁבוּעַ לִילָדִים הוּא מֵיזַם, שֶׁנֶּהֱגָה מִתּוֹךְ הַשְׁקָפָה כִּי יְלָדֵינוּ רְאוּיִים לְהֶכֵּרוּת רִאשׁוֹנִית עִם הַחֻמָּשׁ, בְּסִיס הַתַּרְבּוּת שֶׁלָּנוּ כְּעַם. לָרִאשׁוֹנָה נִכְתְּבוּ וְעֻבְּדוּ כָּל פָּרָשׁוֹת הַתּוֹרָה, לְפִי הַסֵּדֶר, בְּאֹפֶן שֶׁמֻּתְאָם לִילָדִים דָּתִיִּים וְחִלּוֹנִיִּים כְּאֶחָד. הַסֵּפֶר הוּא הָרִאשׁוֹן בְּסִדְרָה שֶׁל חֲמִשָּׁה חֻמָּשִׁים. בּוֹאוּ נַתְחִיל מִבְּרֵאשִׁית!

מַסֶּכֶת ראשׁ הַשָּנָה מְבאֶרֶת וּמְאֻיֶרֶת

'מסכת ראש השנה' הינו ספר שלישי בסדרת 'משנאות' – משנה נאה בהנאה, המביאה אל הלומד נוסח מדויק של המשנה, המלווה בביאור חדש ותמציתי, ובאיורים הומוריסטים המוסיפים להבנה ולחוויה בלימוד המשנה ומתאימים לרוח החג. קורן.

מסכת ראש השנה
צילום:יחצ

בראשית- סיפורן של התחלות

פרופ' יונתן גרוסמן מאוניברסיטת בר אילן, מנתח את התיאורים הפותחים את ספר בראשית, "איך הכול התחיל', המתארים כדבריו נקודות התחלה אידיאליות, הטומנות בחובן גם השקפת עולם כוללת על האדם ועל המציאות שסביבו.

כך לדוגמא, פרקים א-יא בספר בראשית מתארים התחלות מגוונות, אך בראש כולן יש למנות את בריאת המציאות הפיסית, התחלת מערכת היחסים החברתית, ראשית עמידת האדם מול אלוקיו, האכזבה הראשונה של האדם מעצמו ומבוראו, שבאה אף לצד קנאה ורצח, ואף ייסוד העמים, לאומיות ותרבות.

התחלות אלו אינן פועלות בנפרד זו מזו. הן שזורות זו בזו ומשפיעות זו על זו, ובכך נחשפות נקודות התחלה שונות כשרשרת שבונה עולם מורכב וסוער.

כדרכו של הסיפור המקראי, גם סיפורי הראשית מגלים טפח אך מכסים טפחיים, ולא פעם, דווקא המסרים החבויים הם עיקר מגמתו. זהו עוד ניסיון לנתח את הסיפורים לפי סדרם ולפי זרימתם הטבעית.

סיפורם של התחלות
צילום:יחצ

אני קהלת- מקהלת קולות בדמות אחת

"ביקשו חכמים לגנוז את ספר קהלת מפני שדבריו סותרין זה את זה" (שבת ל ע"ב).

אני קהלת מציע קריאה חדשה של ספר קהלת, ומתייחס אליו כאל מחזה, מונולוג דרמטי, שבו בתוך אדם אחד יש מקהלת קולות. ארבע דמויות פנימיות מתווכחות אל מול אור השמש, המסמל את חיי האדם, אולם סופה של השמש לשקוע, וההבלים הרבים סופם להתפוגג.

בעוד המקרא ברובו מספר את סיפורו של העם, מגילת קהלת מספרת את סיפורו של האדם. כל אדם הוא בן תמותה, וכל דעה על מה טוב לעשות בחיים נבחנת אל מול המוות הבלתי נמנע. מה יעשה "האדם שיהיה אַחֲרָי" בכל מה "שעמלתי ושחָכַמתי תחת השמש"?

דמותו של רחבעם בן שלמה ופילוג ממלכת דוד ושלמה מרחפים בדממה ברקע השאלה, אך השאלה רלוונטית תמיד, לכל בני האדם בכל הדורות.

בספר זה מציבים הרב יואל בן־נון והרב יעקב מדן את המגילה כוויכוח בין הקולות השונים בנפש 'אני קהלת'. עם זאת שני המחברים קוראים את המגילה בחלוקה שונה בין הקולות, ונפתחות שתי דרכים להבנת ספר קהלת, על בסיס עקרוני אחד. וכך בדומה לשיחה הפנימית המתקיימת בתוך קהלת עצמו, מתקיים גם דיאלוג בין שני מחברי הספר.

הרב שלמה קרליבך- חייו, משנתו והשפעתו

קראו לו ה"רבי המרקד", "הרב של ההיפים" ואפילו ה"רב הניו-אייג'י הראשון", אבל הוא ראה את עצמו כ"רבי של הרחוב".

הרב שלמה קרליבך (1994-1925), שזרם מוזיקלי שלם קרוי על שמו, היה דמות מעוררת מחלוקת והשראה כאחד, ונוכחותו בתרבות היהודית העכשווית בולטת ביותר.

הוא הוציא בחייו 27 אלבומים, הלחין כ-600 ניגונים, הופיע בכ-4,000 קונצרטים והשפיע ישירות על עשרות אלפים ברחבי העולם. אחרי מותו התרחבה השפעתו אפילו יותר: סיפוריו ודרשותיו הופצו ברחבי העולם, מנייני קרליבך צצו בקהילות רבות, נעימותיו חדרו אף לבתי כנסת שמרניים וזמרים חידשו עיבודים לשיריו.

הרב שלמה קרליבך – חייו, משנתו והשפעתו הוא ניסיון ראשון מסוגו לעשות סדר בסיפור חייו של מי שזכה לספרות הגיוגרפית ענפה ואגדות רבות נרקמו סביב דמותו. באמצעות עבודת מחקר יסודית, בירור פרטים היסטוריים, ניפוי עובדות מתוך אגדות ושאר שמועות, נפרשת כאן בפני הקוראים מסכת חייו הססגונית, הנפתלת והמורכבת של "הרבי המרקד", ובבד בבד גם הגותו ומורשתו זוכות כאן לראשונה לבחינה מקיפה.

"קרליבך" הוא מזמן שם של תופעה, שם נרדף למרד בממסד ולהתחדשות דתית כאחד. ספר זה מעמיק את הבנת שורשי התופעה ומשום כך הוא בבחינת קריאת חובה בעבור כל מי שרוצה להבין את יהדות זמננו.

מחבר הספר הרב ד"ר נתן אופיר (אופנבכר) נולד בפילדלפיה ועלה ארצה בשנת 1974. למד בישיבת מרכז הרב, שם קיבל הסמכה לרבנות מהרבנות הראשית לישראל.

הרב קרליבך
צילום:יחצ

מכָּה על חטא מאת פטריק פלאנרי

בביתה המבוצר והמאובטח שבקייפטאון, כותבת קלר ואלד הקשישה רשימות המופנות אל בתה שנעלמה שנים רבות לפני כן.

רשימות ספוגות בגעגועים עזים, בחרטות, בשאלות, בהשערות על גורל בתה ובסודות עבר נוראיים. קלר היא סופרת דרום אפריקאית ידועה, בת למתיישבים לבנים, שחיה את שנות חייה האחרונות בדרום אפריקה השסועה והאלימה שלאחר שלטון האפרטהייד. בתה, לורה, היתה שותפה למאבק בשלטון הגזעני הלבן, ועקבותיה נעלמו במפתיע. רק דרך הרשימות שקלר כותבת, היא מצליחה סוף-סוף לחשוף את הסוד שהיא מסתירה שנים רבות כל כך.

והנה, יום אחד, אל ביתה מגיע גבר צעיר ששב למולדתו דרום אפריקה, אחרי שנים רבות בגלות. שמו סאם לֶרוּ, והוא נשלח אליה כדי לשוחח איתה ולאסוף חומרים לביוגרפיה שהוא עתיד לכתוב על אודותיה. גם לו יש סודות גדולים שאותם הוא מסתיר, גם הוא נושא עמו זיכרונות קשים של עבר מצולק, וגם הוא מבקש להשתחרר מאשמה שעדיין רודפת אותו.

האם השניים מוליכים שולל זה את זה, ומנסים לטשטש את האמת על עברם? האם הסופרת המהוללת היתה שותפה לפשעים שביצע משטר האפרטהייד? ככל שהקשר בין השניים הולך ומעמיק, עולות אל פני השטח רוחות הרפאים שרודפות אותם – שני אנשים המבקשים מחילה ופיוס עם עברם.

מכה על חטא
צילום:יחצ

שיג ושיח- קריאות חדשות בפרשת השבוע

איזה פסוק בסיפור הבריאה חולל מהפך בעולם העתיק? איך מסבירים המדרש ,הרמב"ם ואלברט איינשטיין את בחירתו של ה' באברהם? מהו עקרון היסוד המוסרי שלמדה האנושות מיוסף?

כיצד תורמים דוד המלך, זכריה הנביא, ארכיאולוג בן המאה ה־ 19 וחוקר מדעי המוח מהמאה ה־ 21 להבנת סוד מנהיגותו של משה? ומה בין תיבת נוח, מעשה המשכן והמתמטיקה המודרנית?

לאחר שנים בהן הן נקראות מדי שבוע על ידי עשרות אלפים בארץ ובעולם, מובאות לראשונה דרשותיו של הרב יונתן זקס במהדורה עברית.

ביד אמן קושר הרב זקס בין תורת ישראל לחוכמת המערב, בין פרשנות מסורתית לדרשנות נועזת, בין אהבת האל ואהבת האדם, בין דבר ה' הנצחי לאתגרי השעה, בין מקרא ומדרש ופילוסופיה ותרבות ומדעמלאכת מחשבת של חידושי תורה. הוצאת מגיד.

שיג ושיח
צילום:מגיד

תכון תפילתי- מתכוני תפילה

"האדם המתפלל דומה לאדם העומד מול מסך הטלוויזיה ורואה דרכו את המציאות ולפתע מגלה כי המסך הוא מסך מגע ואפשר להשפיע על מה שניבט ממנו." (מתוך ההקדמה)

בסגנון מקורי, השאול מעולם העצות והמתכונים, מציע הספר תיכון תפילתי מגוון מתכוני תפילה - הנחיות והדרכות תמציתיות ומעשיות המיועדות לסייע לכול אחד ואחת, מתפללים ותיקים ואלו המחפשים את דרכם, להיכנס לתוך עולמה של התפילה.

מטרתו המרכזית של הספר היא, להרחיב את מושג התפילה אל מעבר למרחבים המוכרים של בית הכנסת והסידור, לעורר את המעיין הפנימי שממנו נובעת התפילה ולהחיות מחדש את מילות התפילה הכתובות בסידור.

הקריאה לתפילה היא קריאה לחיים, קריאה להיפתח אל קול הרוחש עמוק בקרבנו ובמציאות כל העת. התפילה היא הרי השער לעולם התיקון. היא הדרך לבטא את הרגשות העמוקים ביותר שלנו, ברגעי הודאה ושמחה גדולה, בעתות קושי ומשבר, בזמנים של פליאה והתפעמות.

ניסיון ייחודי לפתח שפה ייעודית לעבודת הלב, שפת התפילה.

תיכון תפילתי
צילום:יחצ