בשבע מהדורה דיגיטלית

עוזי בנזימן: תיאום פסול

שיחות נתניהו עם בכירי ישראל היום - תדרוך לגיטימי או קשרי שלטון-עיתון?

נעמה בן-חיים , ט"ז באלול תשע"ז

עוזי בנזימן
עוזי בנזימן
צילום: באדיבות המצולם

עד כמה הקשר הסימביוטי שקיימו בנימין נתניהו ועורך 'ישראל היום' עמוס רגב, אינו מייצג את הנוהל התקין והמקובל של תדרוכים ושיחות רקע בין מקור לעיתונאי - ניתן ללמוד מהאופן שבו הגיבו ראש הממשלה והחינמון לחשיפת יומני השיחות ביניהם.

גם לשכת נתניהו וגם בועז ביסמוט, העורך החדש של 'ישראל היום', הצהירו במילים כמעט זהות כי הקשר הממושך והרצוף שהתקיים ביניהם היה שיח שגרתי שכמוהו מקיימים אנשי מדינה ועיתונאים בכל חברה דמוקרטית. שניהם אף הפגינו זלזול בתגובה הנרגשת של התקשורת לחשיפת השיחות, ודחו בביטול את המשמעות החמורה שיוחסה להן ("קצף, קצף", אמר נתניהו; "זה אפילו לא קפצון", הודיע ביסמוט). מסקנה: התיאום המוחלט בין נתניהו לעורכי החינמון מוסיף להתקיים גם היום.

מדובר בתיאום פסול, ומי שמציג אותו כדו-שיח לגיטימי בין עיתונאים למקורותיהם - מוליך שולל. אנשי ציבור, ביניהם ראשי הממשלה, משוחחים עם עיתונאים כדי לעדכן אותם בענייני המדינה, להציג בפניהם את עמדותיהם ולשכנע אותם בצדקת מהלכיהם. העיתונאים נזקקים לקשר הזה כדי למלא את תפקידם: לספק לציבור מידע חיוני ולהנהיר לו את המתרחש. הדו-שיח הזה מתנהל, בדרך כלל, בין ראשי השלטון לכתבים ולפרשנים המסקרים אותם. הוא אינו מתנהל, בתכיפות יומיומית, בין ראשי הממשלה לעורכים הראשיים – בוודאי לא בינם לבין המו"לים.

כאשר נתניהו וראשי 'ישראל היום' יוצקים לתוך תבנית השיח המקובלת הזו את השיחות הטלפוניות הליליות שהחליפו ביניהם, הם יוצרים מצג שווא. המתאם המובהק בין מועדי השיחות שניהלו נתניהו ורגב לבין המסרים שניבטו למחרת מעל דפי 'ישראל היום', מעיד שראש הממשלה לא מילא, בהקשר הזה, תפקיד לגיטימי של מקור מספק מידע, אלא של בעל עניין שיש לו מעורבות עמוקה בקביעת תכניו ועמדותיו של 'ישראל היום'. הואיל וטיבו האמיתי של הקשר הזה הוסתר מעיני הקוראים, אין מנוס מהמסקנה שעורכי 'ישראל היום' נתנו יד לשגשוגם של יחסי שלטון-עיתון בתצורתם ההרסנית והרעילה ביותר.

עוזי בנזימן

מייסד 'העין השביעית'