התרגיל צועד על קיבתו

עשרות אלפי מנות עלו צפונה ואפילו תוספת חדשה הוכנסה לראשונה לתפריט. כך מאכילים עשרות אלפי חיילים בתרגיל "אור הדגן".

אלעד רוטבאום, אתר צה"ל , י"ז באלול תשע"ז

המנות מותאמות לאופי הפעילות
המנות מותאמות לאופי הפעילות
צילום: דובר צה"ל

השבוע יצא לדרך תרגיל הגיס הצפוני "אור הדגן", התרגיל הגדול ביותר מאז שנת 1998, שנועד לשפר את מוכנות הצבא למערכה רחבה.

יחידות רבות לוקחות בו חלק - לוחמים, תומכי לחימה וחיילים עורפיים. אומנם התרגיל, שיימשך כ-10 ימים, החל שלשום, אך במרכז המזון החלו לדאוג להכנות הלוגיסטיות זמן רב מראש.

"אנחנו נערכים לקראת התרגיל כבר מספר חודשים", מתאר אל"ם ערן לפיד, מפקד מרכז המזון, "מדי יום אנחנו מעבירים מזון צפונה למקומות שיועדו לכך מראש, כמו במלחמה. מדובר בעשרות אלפי מנות".

מכיוון שהמטרה היא לשקף כמה שיותר את המציאות ואת תנאי השטח בזמן לחימה, הדגש בתרגיל הוא על מזון שלא דורש בישול ומוכן מראש. "אנחנו הולכים להמחיש את מה שקורה בשעת קרב - אז לא תהיה אפשרות לחמם את האוכל", מסביר אל"ם לפיד.

"את המנות התאמנו לחיילים לפי אופי הפעילות", הוא מדגיש, "הלוחמים שידמו לחימה בשטח האויב יקבלו מנ"קים (מנות קרב), לתומכי הלחימה נספק כריכים וסלטים - מענה משופר ביחס לשנים הקודמות, והחיילים העורפיים יאכלו ארוחות מהמטבח הצבאי לפי תנאי כל בסיס". מי שיצטרך מנה מותאמת - טבעונית או נטולת גלוטן, יקבל גם אותה בתנאי שטח.

למנות הקרב תהיה הפעם תוספת מפתיעה: לראשונה, יחולק ללוחמים חטיף מבצעי שנמצא בשימוש צבא ארצות הברית וניתן בעבר אך ורק ליחידות המיוחדות בצה"ל. החטיף, Soldier Fuel Erergy Bar, ייחודי במענה הקלורי שהוא יכול לספק - 270 קלוריות, ועל כן, מסבירים באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, הוא אידיאלי עבור לוחמים שעוסקים בפעילויות ארוכות בשטח.

החטיף כשר, מועשר בסיבים תזונתיים וויטמינים ונטול שומן טראנס, והוא מגיע בשני טעמים: שוקולד ובוטנים.