לבנון תתלונן: ישראל טסה בשטחנו

בלחץ של סוריה וחיזבאללה תגיש משלחת לבנון לאו"ם תלונה למועצת הביטחון ותטען כי מטוסים ישראלים טסו בשטחה בדרך לתקיפה במערב סוריה.

ניצן קידר , י"ט באלול תשע"ז

מועצת הביטחון. ארכיון
מועצת הביטחון. ארכיון
רויטרס

משלחת לבנון לאו"ם תגיש היום (ראשון) תלונה נגד ישראל למועצת הביטחון, בעקבות התקיפה נגד מפעל לייצור נשק כימי במערב סוריה, המיוחסת על פי גורמים זרים לחיל האוויר.

העילה לתלונה תהיה העובדה שהמטוסים שביצעו את התקיפה טסו בשמי לבנון. ההחלטה לפנות לאו"ם התקבלה על ידי המועצה הצבאית במדינה בראשה עומד הנשיא מישל עוואן, בטענה ש"ישראל מפרה את ריבונותה של לבנון ומשמשת במרחב האווירי שלה כדי לתקוף מדינות ידידותיות".

נציין כי התקיפה בסוריה היא לא בדיוק מה שמעניין את הלבנונים, ונראה שההחלטה התקבלה בלחץ כבד של ארגון הטרור חיזבאללה. הלבנונים עסוקים כעת במאבק נגד מחבלי דאע"ש בגבולם בצד הסורי - וסופגים אבידות קשות.

סוריה, ככל הנראה, לחצה על חיזבאללה כדי שלבנון תגיש גם היא מחאה, לאחר שמשרד החוץ בדמשק הגיש תלונה רשמית למועצת הביטחון ולמזכ"ל האו"ם בטענה שהתקיפה של מפעל הנשק, היתה במטרה לסייע למתנגדי משטר אסד.

הסורים לא ביקשו שום החלטה אופרטיבית, אלא רק גינוי. מועצת הביטחון תתכנס השבוע לדון בנושא, ומעניין יהיה לראות כיצד תגיב, כשארה"ב עומדת בראשה ואינה מוכנה להכיל גינויים מיותרים לישראל.