'קצינים בכירים בעד תכנית ההכרעה'

מזכ"ל האיחוד הלאומי מבהיר: "נציג תכנית מדינית ונחדד הבדלי תפיסה, אך עם זאת אין מקום לשתי מפלגות. מחכים שתבשיל העת לאיחוד בימין"

שמעון כהן , י"ט באלול תשע"ז

אופיר סופר
אופיר סופר
צילום: הלל מאיר ואור אלכסנברג

מזכ"ל האיחוד הלאומי, אופיר סופר, מתייחס ביומן ערוץ 7 לוועידת המפלגה שתתקיים ביום שלישי ובה תוצג בין השאר התכנית המדינית אותה מוביל חבר הכנסת סמוטריץ', תחת הכותרת 'תכנית ההכרעה'

"זו הפעם שניה שאנחנו מנהיגים ועידה רעיונית לקראת השנה החדשה. בפעם הקודמת עסקנו בשבת ובכותל, נושאים פרטניים יותר. השנה נעסוק בנושא המדיני ומתוך שנעלה אותה על נס ונציב יעדים לטווח הקרוב והרחוק אנחנו תקווה שהדברים יבואו לידי ביטוי מאוחר יותר עובר לעשייתן".

בדבריו מציין סופר כי הדיון שעיקרו יהיה בוועידה זלג כבר לתקשורת ו"בצורה מעט מעוותת", כלשונו. "זה דיון שמתקיים בהנהלה ובמפגשי מרכז שהתקיימו בשטח עם חברי המרכז, והשבוע יהיה דיון פנימי מקדים, הצבעה על פרטי התכנית ואני מעריך שהיא תעבור כמעט כפי שהיא, אולי יהיו הסתייגויות או רצון להבליט יותר או פחות, ולאחר מכן יהיה אירוע ציבורי מתוקשר יותר כדי להעיף את הנושא קדימה".

סופר מספר על מפגשים שקיים לקראת הוועידה ובהם שמע אישים שונים, גם כאלה שלכאורה אינם שייכים למפלגה ודרכה האידאולוגית, ותומכים בה ומגיבים בחיוב לדברים. כשהוא מתבקש לציין שמות של אישים שכאלה הוא מזכיר את תא"ל הראל כנפו שהיה מח"ט שומרון, מג"ד 890 ולמעשה בעברו היה מפקדו של סופר עצמו בצבא. "הוא רואה בתכנית הזו כיוון ולהערכתו חברים אחרים בסדר הגודל הזה של דרגות יוכלו להצטרף".

מעבר לסוגיה המדינית מעריך סופר יעלו לדיון נושאים נוספים המצויים על סדר יומה של החברה הישראלית כדוגמת חילולי השבת והיחס למסתננים, אך עיקרה של הועידה ימוקד בסוגיה המדינית.

לנוכח דבריו אלה נשאל סופר אם הצגת תכנית מדינית מקבילה לזו של השר בנט, יו"ר 'הבית היהודי', אינה מחדדת את הפערים וההבדלים בתוך הסיעה המשותפת דווקא בתקופה בה מדובר שוב ושוב על הרצון לאיחוד ולריצה משותפת בבחירות הבאות. "התכנית המדינית שלנו מאפשרת סוף סוף לדבר על אלטרנטיבה ברורה. היא מעצימה נקודות בצורה חדשה ובולטת אבל היא בעיקר שוזרת תכניות שונות לתכנית שלמה. בידול רעיוני קיים והוא קיים גם בתוך מחנות שונים בליכוד. האם זה מצדיק ריצה נפרדת או שתי מפלגות? אני חושב שלא. אני חושב שצריך למצוא את הדרך להתאחד על אף שקיים בידול רעיוני מסוים".

בנושא זה נשאל סופר אם הוא יכול לבשר על התקדמות כלשהי במגעים בין שתי המפלגות לאחר טענות על התעלמות מצד 'הבית היהודי' מבקשות 'האיחוד הלאומי' לקיום דיונים בסוגיה, ואולם אין בפיו בשורות: "לצערי אני לא יכול לספר על התקדמות משמעותית. אני מקווה שהזמן יעשה את שלו ודברים יהיו בשלים יותר לשיח טוב ובריא יותר".