''החלטת בג"ץ שפויה וערכית''

שר הבריאות ליצמן מברך על החלטת בג"ץ לדחות את העתירה הדורשת תחבורה ציבורית בשבת. "מטרת הרפורמים היא לקעקע את מסורת ישראל".

חזקי ברוך , כ' באלול תשע"ז

ליצמן בדרכו לישיבת ממשלה
ליצמן בדרכו לישיבת ממשלה
Photo by Marc Israel Sellem/POOL

שר הבריאות יעקב ליצמן התייחס הערב (שני) להחלטת בג"ץ לדחות את העתירה הדורשת הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, שהגישו חברי סיעת מרצ וארגוני הרפורמים.

ליצמן אמר כי ''מטרת העותרים אינה הדאגה לציבור בסופי שבוע, אלא לקעקע את יסודות מסורת ישראל והרס הסטטוס קוו הנהוג בישראל לאורך השנים. טוב עשה בג״צ כשלא נתן לכך יד במקרה זה''.

שר הבריאות שיבח את שר התחבורה ישראל כץ על עמדתו הברורה בדיון בעתירה בבג''ץ, ולפיה ''יש להגן על עמדת המדינה לשימור הסטטוס קוו בנושא התחבורה הציבורית בשבת''.

''החלטת בג״צ התקבלה נוכח הסעיף בחוק עליו עמלה הנציגות החרדית לפיו 'על השר להתחשב ככל שניתן במסורת ישראל בכל הנוגע לתנועת כלי רכב בשבת'", סיפר ליצמן והדגיש כי ''שמירת השבת בפרהסיה הציבורית היתה מאז ומעולם סמל לסטטוס קוו שנשמר בישראל וכי עלינו לשמור מפני פגיעה בו בכל דרך שהיא''.טוען....

כאמור, שופטי בג"ץ, חנן מלצר, ניל הנדל ודוד מינץ החליטו לדחות את עתירת התנועה הרפורמית, ישראל חופשית, ח"כ תמר זנדברג ועמותת חדו"ש בדרישה להפעלת תחבורה ציבורית בשבת.

הנימוק לדחיית העתירה הוא היעדרה של בקשה רשמית מצד חברה המפעילה תחבורה ציבורית להפעיל קווים גם בשבת. השופטים ציינו במהלך הדיון כי ללא בקשה כזו נעדרת העתירה בסיס משפטי, ולכן אין מנוס מדחייתה.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני אמר לאחר החלטת בג"ץ כי "פסק הדין לא התקבל בהפתעה, זה היה ברור לחלוטין. היו נסיונות רבים של קבוצות כאלה ואחרים להעביר הצעת חוק שתהיה תחבורה ציבורית בשבת, היה ברור שבית המשפט לא יכול להיעתר לבקשה הזאת והוא עשה את זה בצורה הטובה ביותר במקרה הנוכחי''.

לדברי גפני, בית המשפט העליון ''זרק את הרפורמים ואת כל הארגונים האחרים מכל המדרגות, בצדק מבחינה משפטית".

"אני מאד משבח את השר ישראל כץ בנושא הזה. הוא עמד כל הזמן על העובדה שהסמכות שלו היא גם להתחשב במסורת ישראל, זה כתוב בחוק. הוא עמד על זה במליאת הכנסת כאשר הוגשו הצעות קנטרניות כדי להפעיל תחבורה ציבורית בשבת שתשנה לגמרי את החיים כאן בארץ גם לאנשים דתיים וגם לשאינם דתיים, וישראל כץ לא נתן שזה יקרה. היום ההחלטה של בית המשפט נזקפת לזכותו יחד איתנו".