המדינה לבג"ץ:
לאפשר ניסור של בתים בנתיב-האבות

המדינה הודיעה כי היא תומכת בהסרת חלקים מששת הבתים שנבנו על קרקע פרטית. עבור תשעת הבתים הנוספים המדינה מקדמת פתרונות חלופיים.

שלמה פיוטרקובסקי , כ' באלול תשע"ז

ילדי נתיב האבות בהפגנה נגד הריסת הבתים
ילדי נתיב האבות בהפגנה נגד הריסת הבתים
צילום: יונתן סינדל. פלאש 90

המדינה העבירה היום (שני) לבג''ץ את תגובתה לעתירה של תושבי נתיב האבות, המבקשים לנסר את ששת הבתים שרק חלקים קטנים מהר נבנו על קרקע פלסטינים פרטית.

המדינה הבהירה כי היא תומכת בהסרה של חלקי הבתים שנבנו על קרקע פרטית במקום הריסה טוטאלית של כל המבנים, אך ציינה כי תושבי ששת הבתים יצטרכו לבצע בעצמם את מלאכת הניסור החלקי.

"במקרה דנן, מתן האפשרות להסיר את חלקי המבנים המצויים על מקרקעין שלא הוכרזו כאדמות מדינה באופן שיקיים את הרציונאל של פסק הדין... תאפשר להימנע מהריסת בתי המגורים של העותרים כאן, על כל המשתמע מכך", נכתב בתשובת המדינה.

נדגיש כי פתרון הניסור ולמעשה העתירה כולה מכוונים רק לשישה מהבתים בשכונה. עבור תשעת הבתים הנותרים שצפויים להיהרס, המדינה הודיעה כי היא מקדמת פתרונות חלופיים.

בעקבות החלטת המדינה לתמוך בניסור חלקים מששת הבתים, אמרו תושבי נתיב האבות כי "עתירה זו היא תולדה של ניסיונות חוזרים ונשנים מצד גורמים פרו-פלסטיניים לנסות לסלק אותנו מהאזור, ולצערי הגענו לכדי הצעת פתרון, שבעינינו הוא חמור ואינו מונע את ההרס המיותר של עוד תשעה בתים.

''עם זאת, מה בצע להשליך מבתיהן שש משפחות בגלל חצי מטר לפה או לשם. אנו מודים למדינה על תמיכתם בהצעתנו לנסר אך נמשיך להיאבק על בתינו ולמנוע את הרס שכונת נתיב האבות", הבהירו התושבים.

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, אמר כי "בקשת המתיישבים מהבג"ץ להכיר בניסור הבתים כקיום פסק הדין אינה מתקנת את העוול והאבסורד אלא רק מדגישה אותה".

''עדיין מדובר בנקודת מבחן משמעותית ביותר – קבלת עמדת המתיישבים תהווה מבחינת בית המשפט עמידה על ערכי המשפט הנהוגים בו כיום, לעומת זאת דחיית המתיישבים תהווה הכרזה קבל עם ועדה שאנו נמצאים הרחק ממחוזות המשפטיים במקום של התנכלות על גבול ההתעללות באזרח חסר ישע", הוסיף.

נציין כי שר הביטחון אביגדור ליברמן סיפר לאחרונה כי מערכת הביטחון נערכת לתת לתושבים שטח חלופי סמוך לשכונת נתיב האבות, שיאפשר להם לשמור על חיי הקהילה. ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח בשבוע שעבר ''אנחנו מטפלים בזה ברציפות ומנסים למצוא פיתרון אנושי והגיוני – לבעיה אנושית. מקווה שנצליח''.טוען....