"בלתי אפשרי שאונר"א תפעל נגד החוק"

סגנית שר החוץ נועדה עם מקבילה בארה"ב ודרשה שינויים בהסכם עם איראן וכן הגדרה מחודשת של ארגון אונר"א הפועל בעזה.

ניצן קידר , כ"א באלול תשע"ז

חוטובלי עם סגן מזכיר המדינה האמריקני
חוטובלי עם סגן מזכיר המדינה האמריקני
צילום: דוברות סגנית השרה

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי השוהה בביקור עבודה בארה"ב קיימה פגישות מדיניות עם סגן מזכיר המדינה האמריקני ג'ון סאליבן.

השניים דנו בסוגיית הסכם הגרעין עם איראן וחוטובלי הציגה את עמדת ישראל לפיה על ההסכם להתבטל או לעבור שינוי משמעותי, שימנע מאיראן יכולת הפצת נשק וכמובן פיקוח של הקהילה הבינלאומית ויישום הסנקציות על הפרות איראניות ללא מועד תפוגה.

סוגייה נוספת שהעלתה סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי בפני סאליבן היתה הטיפול באונר"א. היא הבהירה בפניו את הצורך לשנות את מנדט הארגון ולבטל את מעמד הפליטות הפלסטיני.

"לא יכול להיות מצב שבו סוכנות רשמית של האו"ם תיתן מעמד פליטות לצאצאי הפלסטינים ותפעל בניגוד לחוק הבינלאומי שעל פיו אין דור שני ושלישי לפליטות. אונר"א צריכה ליישם את הגדרות סוכנות הפליטים הכללית של האו"ם ה-UNHCR ולדאוג לצמצום הפליטים ולא להנצחתם של הפלשתינים כפליטים לנצח", אמרה חוטובלי.

מאוחר יותר היא נפגשה עם הסנאטור טד קרוז והודתה לו על פעילותו ארוכת השנים למען ישראל. קרוז פעיל מאוד בקונגרס בנושא ההטייה נגד ישראל באו"ם וידוע בפועלו העקבי בנושא. חוטובלי התמקדה בסוגייה של הטיית האו"ם כלפי ישראל ונתנה לקרוז סקירה מפורטת בעניין אונר"א.

חוטובלי אמרה לקרוז, "הרבה שנים לא נערכה רפורמה באונר"א בגלל מערכת הביטחון הישראלית שרצתה לשמר את אונר"א כאלטרנטיבה הפחות גרועה לטיפול בפלסטינים. נוצרה הבנה שהמצב הנוכחי לא יכול להימשך ויש צורך בשינוי. ראש הממשלה בעצמו אמר שארגון אונר"א סיים את תפקידו בטיפול בפליטים".

סגנית השר פירטה בפני קרוז את הסעיפים שחשובים לה לכלול בתהליך הזה, ביניהם בקשה שארה"ב תדרוש שקיפות מאונר"א לגבי אופן השימוש בכספי התרומות, הבחנה בין סיוע הומניטרי לטיפול בפליטים ודאגה להתערבות בתכני הלימוד ושינוי שלהם כך שלא ישללו את קיומה של ישראל ויסיתו נגדה.

השניים סיכמו להמשיך ולקיים שיתוף פעולה הדוק בנושא.