יעלון: טרור חייבים ואפשר לנצח

"דאעש הוא איום פחות חשוב מאיראן", קבע שר הביטחון לשעבר יעלון בנאום שנשא במסגרת כנס המרכז למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי.

יוני קמפינסקי , כ"א באלול תשע"ז

יעלון בכנס הלוחמה בטרור
יעלון בכנס הלוחמה בטרור
צילום: כפיר בולוטיןטוען....

שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, נאם הבוקר (שלישי) במסגרת כנס המרכז למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי בהרצליה.

יעלון ציין בראשית דבריו "שלשה מרכיבים מרכזיים נדרשים כדי להכריע טרור: עליונות מודיעינית, יכולות העברת מידע בזמן אמיתי (פיקוד ושליטה C5I). כמו-כן, ההגנה הטובה ביותר היא ההתקפה: בין דיפנס, פנס ואופנס- העדיפות להתקפה".

"הסייבר הוא שדה מערכה, מאפשר הזדמנויות לאיסוף מודיעין, להתקפה ומחייב גם להתגונן. שדה חשוב גם נגד ארגוני טרור וגם נגד מדינות. ישראל נערכה לכך ובנתה יכולות משמעותיות קריטיות, שהופכות אותה למעצמה עולמית בתחום", סיפר יעלון.

לדבריו, "המערכת הבינלאומית נכשלת בהתנהלות מול מדינות מחוללות טרור. בראשן איראן. מי שיקבל החלטה אם חיזבאללה יתקוף את ישראל זה חמינאי. ההחלטה תתקבל באיראן לא בלבנון. יש לשאול איך העולם התרגל לזה שלבנון נחטפה על ידי ארגון טרור שמופעל על ידי מדינה אחרת. המציאות הקיימת היא שהמערכת הבינלאומית התרגלה להפרת הסדר העולמי, ולא מתמודדת עם זה".

"דאעש הוא איום פחות חשוב מאיראן", קבע יעלון, "הסדר העולמי לא קיים ואין לחץ בינ״ל כדי להסדיר זאת. המשטר האיראני מפר החלטות מועצת הביטחון ומפיץ נשק וטרור.מעביר נשק ללבנון ולתימן, למשל, ולא משלם מחיר! יש מספיק סיבות להפעיל סנקציות על איראן ואף להחמיר את הקיימות".

"טורקיה סייעה למימון דאעש בכך שקנתה נפט מהארגון", סיפר יעלון, "טורקיה לא עצרה אנשים שעברו מאירופה דרכה להצטרף לשורות דאעש, ולחזור לארצותיהם כמחבלים מאומנים... והיא חברה בנאט"ו...
גם מפקדת הטרור של החמאס עברה מסוריה לטורקיה. אסור להבדיל בין טרור לטרור. אין טרור טוב וטרור רע, טרור - הוא טרור - הוא טרור".

"טרור חייבים ואפשר לנצח. הוכחנו את זה. הבאנו לשקט אחרי גל טרור מתאבדים. בנחישות, בעקביות, בפיתוח שיטות ויכולות, לאט לאט. הצלחנו בכך. גם אחרי 'צוק איתן' יותר משלוש שנים החמאס המוכה והמורתע לא ירה כדור אחד וזה לא כי נהיה פתאום ציוני. כי שילם מחיר כבד על התקפותיו, והוא מורתע. חייבים לנצח טרור, ולא להיכנע לו. שיתוף פעולה בין מדינתי הוא המפתח להבסת הטרור בעולם. זה אפשרי וזה בכוחנו".